Rama shpërfill Kushtetutën: Lleshin do ta kandidoja edhe po të ishte Gjeneral aktiv, i takon presidentit ta ...

Rama shpërfill Kushtetutën: Lleshin do ta kandidoja edhe po të ishte Gjeneral aktiv, i takon presidentit ta ...

20:59, 13/11/2018

Kryeministri Edi Rama vijon të shkelë kushtetutën, kur bëhet fjalë  për të kandiduar Sandër Lleshin në postin e Ministrit të Brendshëm.

Edhe pse juristët dhe kosntitucionalistët i japin të drejtë presidentit Ilir Meta për mosdekretimijhn e Sandër Lleshit, pasi ai mban ende gradën Gjeneral.

Kryeministri Rama deklaroi sot në ‘Repolitix’ se është detyra e presidentit që të ç’gradojë Lleshin nga pozicioni i Gjeneralit dhe ta dekretojë atë Ministrit të Brendshëm. Rama kërkon ta emëroj

‘Edhe sikur Sandër Lleshi të ishte Gjeneral sot, unë do të propozoja, dhe presidenti do ta ç’dekretonte si gjeneral dhe do ta dekoronte si ministër. LLeshi nuk është Gjeneral aktiv sot që ne flasim’, tha Rama. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Ay13/11/2018 21:26

Atëherë këtu kemi një problem shumë te madh dhe një ngjarje shumë rëndë. Kryeministri e konsideron letër higjenike Kushtetutën dhe kjo tregon që nëse i mbushet mendja mund të dalë sërisht me sopatë në dorë duke sakatuar ke te doje dhe ta quaje normale ose domosdoshmëri. Dikush ti flasë me dhëmbë këtij barbari se ndryshe do na fundose përfundimisht.

Shto koment