Lajmi i fundit

EMRAT/ U përplas tek rruga e liqenit, humb jetën 60-vjeçari

Qeveritë perëndimore rrallë kundërshtojnë kur ndërhyn Sorosi

Qeveritë perëndimore rrallë kundërshtojnë kur ndërhyn Sorosi

Nga Tucker Carlson - 05/08/2022

Nga Tucker Carlson, Fox News

Kur një financier hungarez i quajtur George Soros rrëzoi paundin anglez 30 vjet më parë, në vitin 1992, qeveria britanike u kundërpërgjigj. Ajo bëri gjithçka që mundi për të ruajtur vlerën e monedhës së saj kombëtare. Zyrtarët britanikë ngritën normat e interesit deri në 15 përqind. Banka e Anglisë shiti më pas 40 miliardë dollarë rezerva valutore në një përpjekje të dëshpëruar për të mbështetur paundin.

Në fund, natyrisht nuk funksionoi. Banka e Anglisë u rrëzua. Kostoja totale për popullsinë e Britanisë së Madhe? Epo, është e vështirë të matet, por ishte të paktën 3 miliardë paund. Kjo në një kohë kur një paund vlente gati 2 dollarë e gjysmë. Tani është në 1.2 dollarë, kështu që kjo tregon shumë. Britania e Madhe u varfërua, por jo George Soros. Fondi i tij u shtua me një miliard dollarë fitim- një miliard dollarë për të krijuar asgjë, vetëm për të shkatërruar gjërat.

Në vitet që pasuan, Soros është bërë akoma më i pasur, miliarda e miliarda dollarë më i pasur. Soros është bërë aq i pasur, sa në këtë pikë, qeveritë perëndimore rrallë kundërshtojnë kur ai ndërhyn në punët e tyre të brendshme më themelore, në punët e tyre të brendshme më të rëndësishme. Në vitin 2015, për shembull, Soros vendosi që Evropa duhej të pranonte miliona refugjatë nga Afrika dhe Lindja e Mesme. Relativisht pak evropianë donin që kjo të ndodhte, por Sorosi e donte diçka të tillë.

Pra, ai shpenzoi më shumë se gjysmë miliardë dollarë duke nxitur OJQ-të dhe qeveritë evropianë që pranonin atë që rezultoi një valë masive emigrimi. Pra, çfarë ndodhi më pas? Cila është pjesa e dytë e historisë? Epo, një krizë humanitare. Një krizë që vazhdon ende.

Jeta në Evropë është përkeqësuar shumë. Keni qenë në Paris kohët e fundit? Duhet ta vizitoni. Krimi i dhunshëm, veçanërisht përdhunimet, janë rritur në qiell dhe megjithatë politikanët evropianë, shumë prej tyre të financuar nga Sorosi, refuzojnë ta pranojnë këtë. “Mos shihni, kjo nuk po ndodh. Ti je kriminel ose i çmendur që e shikon,” thonë ata.

Por gjatë viteve të fundit, edhe në vendin tonë ka ndodhur diçka jo shumë e ndryshme. George Soros ka vendosur të shkatërrojë sistemin amerikan të drejtësisë dhe këtë po e bën me prokurorët.

Deri në këtë pikë, plot një në pesë amerikanë, që do të thotë më shumë se 70 milionë njerëz, tani jetojnë në një juridiksion të mbikëqyrur nga një prokuror i mbështetur nga Soros. Prokurorët e mbështetur nga Sorosi drejtojnë qytete si Nju Jorku, Çikago, Shën Luis, Nju Orlins, Filadelfia, Los Anxhelos.

Ndikimi i Soros vjen në formën e financimit të fushatës. Paratë vijnë nga burime, fondacione të Shoqërisë së hapur, komitete të lidhura me veprimin politik dhe kompani guaska. Një analizë e fundit e Fondit për Mbrojtjen Ligjore dhe Zbatimin e Ligjit zbuloi se në total, më shumë se 75 prokurorë të mbështetur nga Soros aktualisht mbajnë poste të larta në Shtetet e Bashkuara.

Për t’i futur këta njerëz në punë, Soros ka shpenzuar më shumë se 40 miliardë dollarë. Shpesh, ai është donatori më i madh në garë. Në garën në Filadelfia, për shembull, 80 përqind e financimit për prokurorin Larry Krasner erdhi nga Soros. Çfarë ndodhi më pas? Udhëtoni nëpër qendrën e Filadelfias ndonjëherë dhe do e shihni vetë.

Prokurorët e Sorosit refuzojnë të zbatojnë ligjin kundër grupeve të mbrojtura. Kjo është cilësia e tyre e ndëshkimit. Ky është thelbi i ideologjisë së tyre. Rezultati i kësaj ka qenë më shumë poza, por edhe më shumë viktima të vrasjeve. Shumë njerëz kanë vdekur. Vitin e kaluar, Filadelfia regjistroi numrin më të madh të vrasjeve në histori. Në përgjithësi, në nivel kombëtar, sipas FBI, vrasjet në SHBA u rritën me 30 përqind në vitin 2020. Kjo është rritja më e madhe njëvjeçare e vrasjeve në historinë amerikane. E gjitha sepse një miliarder vendosi që ligjet që kanë votuar dhe mbështetur amerikanët, janë raciste. A ju duket kjo si demokraci? Sigurisht nuk është demokraci.

Demokracia është një sistem, në të cilin vullneti i shumicës njihet dhe veprohet sipas tij. Populli sundon. Ajo që sapo përshkruam është oligarki. Në rastin më të mirë është groteske dhe ka vrarë shumë njerëz. Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për këtë në njëfarë niveli dhe është zhgënjyese ta dëgjosh, por deri pak orë më parë, askush nuk kishte bërë asgjë për këtë.

Por sot, guvernatori i Floridës, Ron DeSantis- një njeri, që ndryshe nga Soros, në fakt është zgjedhur nga votuesit amerikanë- vendosi të shkarkojë një prokuror të mbështetur nga Soros në shtetin e tij, i cili e politizon pa pushim sistemin e drejtësisë në Tampa. Emri i tij është Andrew Warren. Për gjashtë vjet, Warren ka refuzuar të zbatojë ligjet që nuk i pëlqejnë George Sorosit. Sot kjo mori fund.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Azemi08/08/2022 23:08

Shume artikull domethenes, bazuar ne fakte. Per shembull nje kerkim ithjeshte ne internet, te hap syte edhe me shume, te tregon se kur Soros theu banken e Anglise, ai shkaterroi levizjen e Anglise per te ndihmuar bashkimin e ekonomive europiane. Tregon se Soros eshte hipokrit, sepse po flet per bashkim boteror kur me veprime ai e ka shkaterruar ate. Po vepron njelloj me Shqiperine, Kosoven dhe Ballkanin ne pergjithesi duke krijuar nje process dinak qe ne vend qe te bashkoje te gjithe ballkanin me Evropen po krijon nje alternative qe po e pengon processin e hyrjes te se gjithe ballkanit ne evrope. Kam frike se njelloj si theu banken e Anglise dicka e erret fshihet pas kesaj. E them kete se duhet te jesh njeri i erret qe te sponsorizosh njerez te frymezuar nga mizoria si rama. E them kete bazuar ne faktin se, Cdo njeri e di se ‘rama’ eshte i frymezuar nga komunizmi, p.sh. nje kerkim i thjeshte ne internet te tregon se ‘rama 2’ nuk eshte distancuar nga varja e poetit te lire Havzi Nela qe babai i tij (rama 1) autorizoi te varet pa asnje ndjenje reflektimi njerezor. Prandaj nese je bilioner dhe e paguan si individ dhe injep fuqi njerezve si rama duhet te jesh ose i erret ose i marre. I marre sepse, nese fuqizohen ne kulm do jene pikerisht komunistet si rama qe do ta burgosnin Soros dhe femijet e tij vetem se jane te pasur (kete e ka treguar historia e tyre nga vete babai i rames). Nese jo i marre atehere ndoshta i erret nese Soros po e ben kete per te kontrolluar apo shkaterruar komunistet (p.sh. shpesh rama ka folur me gjysme zeri kundra komunizmit kur vetem pak kohe me pare e veshi yllin me 5 cepa ne gjakete, nen presion ben kundra komunizmit por ne zemer e mban gjithmone ate komunizmin mizor).

Po te lexosh pak me shume nga vete ‘shoqeria e hapur’ e Soros, do te shikoni se haptazi Soros deklaron se mund te pagoje individe qe zbatojne urdherat e tyre (p.sh. ne faqen e tyre te pare ne internet ata thone: “Our grants—ranging from a few thousand to hundreds of thousands of dollars—are awarded to organizations, scholars, and activists in over 120 countries”, e thene Shqip keta japin ryshfete per te zbatuar ideologjine e tyre. Edhe sikur te kene ideologji te mira si thine ata demokratike e vibrante, blerja e kryeministrit apo kryetarit te bashkise te nje shteti nga bilionere te nje shteti te huaj eshte e erret. Edhe sikur me qellime te mire per te larguar komunizmin njehere e mire, apo per te larguar diktatore apo terroriste, kjo veprimtari e shoqerise se hapur, rrezikon te krijoje perandori me njerez te pazgjedhur nga populli si “shoqeria e hapur” qe behen edhe me keq se diktatore vete. Sepse keta shpejt do te kuptojne se njerezit me te kontrollueshem jane ata pa moral dhe makaber si rama apo veliaj, kurse njeriu i lire (p.sh. demokratet fisnik) nuk ka frike askend dhe jane nje shembull i lirise mendore qe sjell perparim ne cdo fushe ne njohuri dhe begati. Shpresoj qe gazetare te lire si zoti Carlson dhe shtetet e lira te ndalojne kete praktike qe ‘shoqeria e hapur’ po ben haptazi, i ka te gjitha alarmet e korrupsionit internacional. Shpresoj qe ta kuptojne se ‘shoqeria e hapur’ eshte njelloj si komunizmi qe shtiret si engjellor eshte ne realitet vdekje prures per kombe e njerez. P.sh. Me nje kerkim te lehte ne internet do te kuptoni se edhe pse jo te emeruar njerezit me te keqinj te gjitha koherave jane ‘marx dhe engels’ sepse bashke-shkruajten manifestin komunist, nje ideologji e perdorur nga njerezit me te keqinj ne bote (josef stalin, mao zedon, kim sung, enver hoxha dhe shume komuniste vrases te tjere) qe se bashku kane vrare qindra miliona njerez te pagajshem ne bote, me shume se ceo mizor tjeter. Prandaj mendoj se bota e lire duhet te kete kujdes nga ideologji qe shthurin familjen, miqesine, lirine dhe fisnikerine, pa keto mendoj se bota shkon drejt sketerres.

Eshte e habitshme sidomos per socialistet qe nuk e kuptojne ndryshimin mes socializmit te mirefillte dhe komunizmit vdekje prures, qe gjithmone perfundon ne diktature vete-vrasese per nje komb. Pavaresisht se ndoshta demokrateve fisnik si Sali Berisha mund te mos e pranojne se kane tipare socialiste te ndershme, ata i kane keto tipare. P.sh. sa here qe demokratet fisnike flasin per te permiresuar ekonomine e vendit, sa here qe therrasin per te ndaluar largimin e rinise, per te mbrojtur familjen, per te mbajt traditen, per te

Mirela Kopliku07/08/2022 09:20

Eshte ky artikull i z. Tucker Carrison, qe duhet publikuar ne te gjitha gazetat shqiptare, ne vend te palo artikujve, te shkruajtur nga palo gazetare dhe palo analiste!! Artikuj te tille i hapin syte kujdo!!

liu06/08/2022 09:27

JO RRALLE POR ASNJIHER. PERJASHTO PUTININ ERDOANIN DHE ORBANIN.

Antifashisti06/08/2022 00:52

Se si nje kriptofashist, kriptoracist e supremacist si ky karagjoz qe ka lindur me luge te florinjte ne goje, ka gjetur platforme per te vjellur vrerin e vet, eshte me te vertete per te ardhur keq. Pavarsisht perkatesise politike, Soros ka dedikuar jeten dhe pasurine e tij ne krijimin e kultivimin e shoqerive te hapura, lirive personale, te drejtave te njeriut e pergjithesisht vlerave properendimore. Kulmi i hipokrizise eshte kur T. Carson, gjen gjuhe te perbashket me propaganden e holle filoruse a antisemite. Soros nuk eshte armik i konservatorizmit shqiptar. Fakti historik eshte qe ai u afrua e miqesua me S. Berishen e PD perpara cdo lloj force politike shqiptare. Eshte thjesht xhelozi e PD se sotme qe ta konsideroj ate armik e antishqiptar. Rreziku i vertete eshte kur nje antisemit, kriptofashist e supremacist si Carson, gjen emerues te perbashket me gjithfare lloj te indoktrinuarish, keqedukuarish, e turme partiake qe s'ka absolutisht asgje te perbashket me te, te dakortesohen e sinkronizojne mesazhe kur te kamufluara keq e kur jo.

Antifashisti06/08/2022 00:51

Se si nje kriptofashist, kriptoracist e supremacist si ky karagjoz qe ka lindur me luge te florinjte ne goje, ka gjetur platforme per te vjellur vrerin e vet, eshte me te vertete per te ardhur keq. Pavarsisht perkatesise politike, Soros ka dedikuar jeten dhe pasurine e tij ne krijimin e kultivimin e shoqerive te hapura, lirive personale, te drejtave te njeriut e pergjithesisht vlerave properendimore. Kulmi i hipokrizise eshte kur T. Carson, gjen gjuhe te perbashket me propaganden e holle filoruse a antisemite. Soros nuk eshte armik i konservatorizmit shqiptar. Fakti historik eshte qe ai u afrua e miqesua me S. Berishen e PD perpara cdo lloj force politike shqiptare. Eshte thjesht xhelozi e PD se sotme qe ta konsideroj ate armik e antishqiptar. Rreziku i vertete eshte kur nje antisemit, kriptofashist e supremacist si Carson, gjen emerues te perbashket me gjithfare lloj te indoktrinuarish, keqedukuarish, e turme partiake qe s'ka absolutisht asgje te perbashket me te, te dakortesohen e sinkronizojne mesazhe kur te kamufluara keq e kur jo.

cuf dabjoni05/08/2022 11:43

sepse Soros ka zavendesue Kominternin (Internacionalja Komuniste qe siguronte njësimin e veprimeve te Partive Komuniste twe Europës) me Sorosinternin ku bene pjese dhe Partia e komunisteve te rilindur Shqiptare

cuf dabjoni05/08/2022 11:42

sepse Soros ka zavendesue Kominternin (Internacionalja Komuniste qe siguronte njësimin e veprimeve te Partive Komuniste twe Europës) me Sorosinternin ku bene pjese dhe Partia e komunisteve te rilindur Shqiptare

Shto koment

Denonco