Tirana si kazermë fshataro-komuniste

Tirana si kazermë fshataro-komuniste

Nga Ilir Demalia - 04/01/2019

Tirana sot është një fshat i madh i prapambetur social- kulturor i ruralizmit politiko-komunist.

Tirana në 1990 kishte 180 mijë banorë shtersëzuar aty me dekada, shekuj autoktonët. Prurjet ishin me pikatore, ku dhe këta të ardhur merrnin fizionomine dhe strukturen kryeqytetase nga shumica absolute-qytetare.

Kjo u bë me qëllim nga ata që në emër të demo(n)kracisë dhe "lëvizjes së lirë" lejuan dhunimin e kryeqytetit dhe shkatërrimin dhe vjedhjen e pronës publike dhe private, ku pasojat janë të pariparueshme. Rezultat ky i mendësisë fshataro-komuniste të liderëve të dhjetorit 90'

Tirana sot ka afro një milionë banorë, kur Tiranës së 1990-ës i janë larguar më shumë se gjysma jashtë Shqipërisë.

Reth 900 mijë banorë sot në Tiranë janë ardhje të ruralizmit kulturor-social dhe një mëndësie dhe psikologjie fshataro-feudo-bajraktare e cila, jo vetëm nuk mund të prodhojë demokraci, shtet të së drejtës, por ka prodhuar një tmerr social-kulturor, shtetëror-politik, ekonomik-juridik në tatëpjetën degraduese shtetërore-shoqërore, sa 60-70 e popullsisë rrinë me valixhet gati.

Çfarë prespektive mund të ketë një vend, kur 60-70 % e banorëve të saj duan të largohen?

Shqipëria është kthyer në parajsën e krimit dhe oligarkisë së krimit me lidhjet dhe kontrollin politik-juridik

Sa do të vazhdojë?! Gëzuar Vitin e Ri!

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Toni06/01/2019 08:11

Kto te renet ne tirane mbas 90tave 75% jane te priviligjuarit e sistemit qe ra , ishin nje pjes e mire drejtor , sekretar , dhe trgetaret e par qe sot jane oligarke te ksaj qeverije, ku disa ishin edhe te privilegjuarit e pd.ne tiran sot pjesa mee madhe jan ato qe e haren qyl dje dhe po e hane edhe sot.fshataret e rretheve jan nje pjes emir jan nepreiferi. Pra tirana nuk e rrezon kte qeveri. Janrrethet.

pacavure06/01/2019 00:41

Ti bicim anal-isti ja fut kot bashke me ate shokun tend Zhei.....i beni qoka njeri tjetrit si ato kurvat e instagramit qe i bejne like njera tjetres. Ju perzuri Rama nga sqetulla e tij e djersitur dhe tani flisni kot fare. A jeni Burra apo cfar jeni , nuk ju vjen turp nga femijet , grate miqte qe keni ? jeni vec te peshtire.....

Ajo05/01/2019 19:54

Qendrimi i Demaliajt, tironsit te kulturuar, nuk eshte asgje me pak se nje qendrim racist, por eshte akoma edhe me e turpshme se nuk eshte drejtuar kundrejt te huajve, pra emigranteve ekonomike ( qe ne nuk kemi! ), por kunder bashkekombasve te tij, te cilet pa asnje faj apo zgjedhjen e tyre kane lindur ne nje zone rurale dhe te varfer. Sipas Z. Demaliaj, as gjermanet nuk duhej ta kishin pranuar ate ne vendin e tyre, sepse sigurisht edhe ai, tiransi i kulturuar prej ideologjise komuniste, ishte shume inferior kulturalisht prej tyre. Por ata e pranuan, amerikanet gjithashtu!
Tirana, pas renies se komunizmit, ishte e natyrshme qe do zgjerohej dhe do te mbipopullohej, ashtu sic ka ndodhur kudo ne bote, ku levizja e lire e njerezve eshte nje nga te drejtat themelore te njeriut. Te gjithe socialistet, ne fakt gjithe ish- komunistet, pa piken e turpit dhe padrejtesisht fajesojne Berishen per gjoja shkaterrimin e Tiranes duke sjelle atje “ shpellaret”, “ maloket” e ku di une cfare epitetesh te tjera fyese per ate pjese te popullsise shqiptare qe ka qene dhe eshte me varfera dhe e anashkaluara. Duhet ta pranojme hapur ( une vij nga nje qytet i zhvilluar i jugut) se ne Shqiperi egziston nje problem i turpshem qe te gjithe e bejne sikur nuk egziston: urrejtja nderkrahinore, te cilen Edi Rama fatkeqesisht e ka kthyer edhe ne nje ceshtje shteterore, sepse ai personalisht, Erion Veliaj dhe te tjere eksponente te larte te PS, jane shprehur hapur kunder popullsise veriore te vendit. Ky nuk eshte fenomen vetem i ketyre 28 viteve te fundit. Ka egzistuar qe para themelimit te shtetit shqiptar, por atehere nxitesit ishin fqinjet tane duke perfituar edhe nga egzistenca e tri feve te ndryshme per ta percare popullin dhe aneksuar trojet te tij. Me vone ishin komunistet, qe duke hasur rezistence ndaj instalimit te komunizmit vetem ne veri te vendit, e thelluan me tej kete fryme. Por sot ne shekullin e 21- te, eshte e pafalshme te denigrohet nje pjese e popullsise, e cila per arsye historike, kulturore, ekonomike dhe politike, ka kene me pak e zhvilluar se pjesa tjeter. Keta politikane dhe kushdo tjeter qe mbjell frymen denigruese dhe percarese duhen te denohen moralisht dhe ligjerisht.
Te drejten per te jetuar ku te duash dhe deshiren per tu kulturuar, qyteteruar dhe jetuar me mire askush nuk ka te drejte t’ ia mohoje askujt!

One more time!05/01/2019 13:43

Mr. Demalia
I am sure that in your neighborhood they recall the "good old days" how beautiful it was before the new uncivilized neighbors came in. Think about it a little bit and then decide to write. If it were that easy, to not anticipate the consequences, anyone could write. You are an intelligent person, don't allow yourself to become, one of those who write because they have a computer. Considering where you live and where you came from I find your posting a little bit counterintuitive.

Veteran i 90s05/01/2019 12:16

Ky këlysh sigurimi gjysëm i shkolluar duhet ta dijë se vetëm në sistemin feudal fshatari ishte i detyruar dhe i lidhur pas feudalit dhe nuk mund të largohej nga feudali, këtë sistem e riktheu enver hoxha në 1945 duke seleksionuar vetëm të besuarit e partsë komuniste të vendoseshin në Tiranë apo qytete të tjera, i tillë ka qenë edhe i ati Demaliaj fshatar nga Tropoja në shërbim të sigurimit të shtetit.

shqiptar05/01/2019 11:03

Më kujtohet kur isha student, për të shkuar në shtëpi , më binte rruga pranë një pallati nga ato të ndërtuar nga italianët.
Vija re se para njerës nga hyrjet e pallatit, rrinte i ulur një burrë shtatshkurtër e i vjetër në moshë. E shihja gjithmonë me një gazetë para syve, por vetëm kur e pashë një ditë se gazetën e mbante me kokë poshtë, e kuptova se ishte analfabet.
Fillova ti afrohem plakut veç me dëshirën për qyfyre.
Mësova se si origjinë vinte nga një fshat i Labërisë e në Tiranë e kishte sjellë një kushëri i tij, oficer i sigurimit. Kishte dalë në pension duke punuar si gardian burgu.
Gardiani lab , mburrej se si partizan kishte luftuar kundër gjermanëve e një të çarrë që i kishte ngelur në buzë, sipas tij e kishte nga ciflat e një granate në fushën e betejës.
Nuk i rashë në sy se e kisha kuptuar që ishte analfabet dhe e lija të më mbante leksione për "ideollogjinë komuniste".
Rastësisht një ditë po kalonim para tij me një shok student që e njihte këtë plakun pasi e kishte nga fshati i tij.
Kur i thashë se ka qenë partizan e është i plagosur, u shkul së qeshuri.
- Kush mo ? Braçja ka qenë partizan ? (po i vë kot këtë emër)
Po ate e njeh gjithë fshati .......... se ishte hajdut e shenjën në buzë e kishte nga shqelmi i një kali që po e vidhte.
Po e tregoj këtë episod duke lexuar budallallëqet e këtij Demaliajt, që pretendon se deri në 90-tën, "popullsia tironse" , ishte një popullsi "e përzgjedhur" qytetare.
Këtij Demit të Aliajve, i rekomandoj që të krijojë një parti komuniste të Punës atje në Amerikë ku ka vajtur e të shohë se sa do ti shkojnë pas.
Që të na japë leksione nga Amerika se intelektualet e vetëm në Shqipëri, na qenkan "tironësit" si puna e atij plakut buzçarë lab që përmenda më sipër, veçse e bën veten objekt humori.

krasasi tp05/01/2019 10:54

Per komentuesin Benca, pamvaresisht fyerjeve ndaj meje, ne postimet e tua te fundit ka ide dhe konstatime gjysme te verteta, siç eshte rreshti i fundit i komentet tend si me siper."Ky eshte nje nga zagaret e paguar nga Rama per te bere komente dhe hapur debate ne faqet opozitare".Ky eshte nje konstatim i sakt dhe mesa shifet, une ja kam arritur qe te nepermjet komenteve te terheq edhe ty ne kete gracke ,hapjen e debatit.Ajo qe une u paguakam nga Rama per kete, eshte nje hamendesim nga ana jote.Nje ndjekes i perhershem i ketij portali, nuk di nese ti je nje i tille, do konstatonte qe une jam nje simpatizant i Z.Berisha.Kjo s'me ka penguar qe te shprehem edhe per aspekte te veçanta te vendimarrjeve ,apo aspekteve negative gjate qeverisjes Berisha. Z.Berisha vete ka listuar nje sere gabimesh dhe i ka pranuar ne televizion dhe Ju dhe te tjere komentues, nuk ja vlen te tregoheni me "katolik se Papa".Besimin se Z.Rama do integroj vendin ne BE siç shprehem ne koment, rrjedh edhe nga mosveprimi i opozites.Komenti i mesiperm nga ana ime synon perveç hapjes se debatit ( siç konstatoni Ju) edhe cytjen ndaj opozites, per te dale nga istikami ku e gjuan me fjale dhe me konstatime Z.Rama.Pra nxis te dy palet mazhorance - opozite, se kush do kontribuoj me shume per ta shty vendin, drejt proçeseve demokratike dhe integrimeve euro-atllantike.Te uroj nje vit te mbare.

Lisi04/01/2019 22:18

Tani po e gjeti ki toci, e kane fain fshataret. Fshataret kane marre aratatine mor lol. Fshatrat jane bosh. Boll vuajten 50 vjet me keta sojseze qe su dihet vendi nga jane e tani u bene me vila. Ne qofte se eshte ndonjeri eshte ai qe Ne fshat kishte vetem nje kasolle dhe nje dhi.

Ajo04/01/2019 22:13

Demaliaj duke urryer majtas- djathtas pa dallim po kalon ne ekstremizem dhe urrejtje krahinore, sidomos ndaj popullsise fshatare dhe asaj te veriutqe per hir te se vertetes ka vuajtur edhe me shume gjate diktatures. Kjo kategori e shoqerise kishte gjithe te drejten e botes te qyteterohej dhe te permiresonte jeten e saj!
PD dhe Z. Berisha nuk mund te silleshin si Enveri qe i denonte njerezit te lindnin dhe vdisnin ne zonat me te varfera dhe rurale.
Po ju pyes ju Z. Demaliaj se ku qendron ndryshimi ndermjet urrejtjes suaj ndaj “ katundareve” apo te ardhurve nga qytetet e tjera te Shqiperise ne Tirane nga urrejtja klasore qe zbatoi Enveri, te cilin ju pretendoni ta urreni aq shume? A mos valle ajo Tirane, te cilen late ju ne 90’ nuk ishte rritur ne rreth 200 mije banore ne shumicen dermuese nga fshataret dhe krahinoret ( sic ju tiransit e atehershem i perbuznit, packa se ishit qyteteruar ne pergjithesi gjate viteve komuniste) edhe me injorante se sa ishin fshataret e ardhur ne Tirane pas 90- tes?
Perse valle e urreni aq shume Z. Berisha dhe PD- ne? Mos valle pse humbet shansin per tu bere protagonist? Perse nuk u kthyet nga Gjermania apo SHBA- ja nese ju dhimbsej kaq shume ky popull dhe te jepnit kontributin tuaj per rigjetjen e lirise dhe demokratizimin e vendit? Eshte e lehte qe vetem te kritikosh dhe denigrosh nga jashte Shqiperise. Te pakten mos i fyeni bashkeatdhetaret tuaj kudo ne Shqiperi, sepse ashtu si ju u larguat nga Shqiperia per nje jete me te mire ne perendim edhe ata kishin te drejten e tyre te vendoseshin kudo neper Shqiperi si qytetare te lire.

Benca04/01/2019 20:29

Nga te gjithe komentet me ben pershtypje komenti i qelbesires Krasasi nga Tepelena qe jo vetem mbron ardhjen ne Tirane te Gramoz Rucit e te shpures se tij tepelenase por per ta cimentuar kete ide kerkon te na binde se Edvin Rama, i biri i vrasesit Kristaq me pagese nga Enver Hoxha, eshte i vetmi person qe ta integroje Shqiperine ne bashkesine e vendeve perendimore. Ky kelysh i Rames dhe Gramozit deritani ka qene fshehur poshte fustanit apo brekeve te tyre kurse tani ka marre guximin te dale haptas se e shikon se Edi Rama i ka ditet te numuruara. Denoncoje kete qelbesire qe futet per te bere komente te syri net. Ky eshte nje nga zagaret e paguar nga Rama per te bere komente dhe hapur debate ne faqet opozitare.

Nardi04/01/2019 17:14

Me vjen keq "qori" se te njof nga afer dhe nuk e kuptoj me cfar sysh e shef realitetin e sotem ne Tirane , por po e shef me syzet te te kas dhene shoku yt i rinise Ed Rama qe te mbante pas si kone obori beniri ti ndrosh se paska leviz shum numri dhe te duhen xhama si ato qe ne dikur u thoshim byth kavanozi o ti cun i " babit "

Gjok pepa.04/01/2019 16:57

Tytana qytetet shqipris e kan zanafillen nga 44 eknej te partia ses te ka llan kush pashaportizim pa ken i partis poti zoti Demalia simas teje pse ike n shba po na nuk vuajm nga lvizja elir po ka budallat ci na drejtojn .

Maloku04/01/2019 16:48

Per sa i perket qytetarise Tirana nuk ka patur. E para eshte Shkodra. Pastaj Korça, Dibra e Gjinokastra. Kalojme matane tek geget e Kosoves e Maqedonise. Ta pjerdhin o Ilir ate kulturen tende komuniste te Tiranes. Çe dini veten?. Po ju te kishit kulture e edukate, nuk do na linit 50 vjet ne fukarallek. Po si mund te quhesh i zhvilluar me nje popull fukara e qe nuk shikonte bote me sy !. Ne vend qe te kerkoni falje te zbytheni keni goje te shani maloke e te komandoni. Por nuk eshte faji juaj. Faji eshte i inglizit qe la shqipraret matane kufirit. Sa per toske komuniste te pandreqshem, e pjella si puna jote be akoma do ishim ne viti '45.

Vezhguesi i heshtun04/01/2019 16:21

Se mora vesht këtu: A e ka fajin politika e çunave to bllokut, qe edhe ti je rrite me ta, qe ala drejtonje e bajn si dojn me ate vend the popull, apo te ardhurit ne Tirane? Te gjithe kena marr rrugat, tanve na dhamb shpirti per ate vend por me ja fut kot nuk asht gja e mire. Fajin per situation e atij vendi e kane bijte, bijat, kripto, neo, maskara, injoro komunistat qe drejtojn dhe injoranca e atij populli qe nuk ja dha kurre mundesine vedit me refuzu maskarallekun, dhe masandej me u perpjek me ndertu dicka ma funksionale dhe njerëzore. Shqipnia ka pas, se tash i kan metë pak, boll njerez me integritet dhe te predispozum me dhan kontributin per ate vend por atyne kurr nuk ju dha mundesia. Ikja e trunit dhe e njerzve intelektual dhe me integritet, do te kthehet ne nje plage te madhe per ate shoqni e popull ,sepse ajo ç'ka mete asht pjesa ma apatike e gatshme me bashkjetu me te keqen. Fatkeqsisht kam frik se ky realitet asht trasheguar dhe do trashegohet brez mbas brezi, dhe prandaj ne perfundojme si dhite e egra, te pa qytetnume te Ballkanit dhe Europes.

Medlind04/01/2019 16:18

E keqendis me fakte ; faktet jane te dhimbshme; e kam dasht si i cmendur SB por tani sdua te ja shoh surratin dhe te ja ndigjoj emrin me! Te kishim demokraci te vertete TI duhej te ishje udheheqesi shqiptar i demokracise; e ka felliqur kryeqytetin dhe te gjithe qytetet e medha i ka shkaterru me llumin injorantesk te pa kontrolluar dhe te dyndur brutalisht;Respekt per ju i nderuar Demalia!

Lali kurva04/01/2019 16:06

Un them ti pushkatojme te ardhurit ne Tirane... Si thua ti Ilir? Ik mor toc....gjith evropa eshte ashtu, shif Londer-Paris-Athine . Je vk !

krasasi tp04/01/2019 15:55

Midis shume te berave, e te pa berave, vetem Edi Rama mund ta kaloj "ylberin"dhe ta integroj vendin ne bashkesine e vendeve te perparuara perendimere.Ky eshte nje perfundim i ri qe kam arritur pasi e kam share E.R mbar e prapsht per te pakten 10 vjet dhe kur kam humbur çdo shprese se kete ndryshim do ta merte persiper opozita per ta kryer.Te tjerat jane llogje kavaje.

Skrapari04/01/2019 15:45

Analize e ceket. Titulli bombastik por vetem kaq. Urrejtja ndaj atyre qe udhehoqen proceset demokratike vazhdon jo vetem nga social-komunistet por edhe nga te ashtuquajturit demokrate. Cdo njeri me sado pak mend e di qe pas cdo revolucioni levizjet demografike ne cdo vend drejt kryeqytetit jane normale. Besoj kete e di dhe artikullshkruesi.

Pa lidhje04/01/2019 15:14

Keto jane idiotesira te nje njeriu, qe ja ka dale te marre vemendje mediatike me kesi deklaratash.
Kjo ideja e qytetarise tiranase ta shpif. Ka qytetari shkodrane po, por tiranase...?!!!
"Qytetaria tiranase" qe thote zotnia, eshte ajo e periudhes se socializmit, qe vetem qytetari nuk eshte. Eshte nje amalgame perversitetesh komunisto-fshatareske-spiunlleqesh e me rradhe qe nuk ka asnje lidhje me tiparet dhe virtutet qe duhet te cilesojne nje shoqeri si qytetare.
Gjithsesi per te referuar numra, jane disa pyetje qe duhet te kene pergjigje e pastaj te flasim per qytetari :
- Kur eshte themeluar Tirana si qytet?
-Sa ka qene popullsia autoktone ne 1944?
-Sa kane qene prurjet e periudhes komuniste? (Njeriu ne fjale duhet te hyje tek kjo pjese)
-Sa prej tyre kane qene fshatare apo qytetare? Sa leber e mallakastriote?
-Sa kane ardhur pas 90s?
-Sa prej tyre jane qytetare nga qytete te tjera te Shqiperise? (E disa prej ketyre qyteteve kane "qytetari" ku e ku me te fisme e te vertete, se ajo qe proklamon ky "tironci" 100 karat, shok i Ed Rames.
-Ky lloj privatizimi i "qytetarise tiranase" prej ketij soji, nuk eshte larg nga "tok e xanun" e disa te tjereve.

Emri 04/01/2019 14:28

tani duhet te durojme kalamajte e llastuar qe hajne sapunin per djath duke pare ramen modernistin qe del nudo dhe fiton pike tek po keta trapa qe perfaqesojne brezin e fshatareve te rinje. mentalitet i semure

Arber04/01/2019 14:06

Kjo eshte e verteta 100%. Bravo Ilir.

Shto koment

Denonco