Trump dhe armët kimike që duhet të shkatërroheshin në Shqipëri

Trump dhe armët kimike që duhet të shkatërroheshin në Shqipëri

Nga Ilir Babaramo - 14/04/2018

Pavarësisht kërcënimeve të Rusisë se bota mund të hyjë në luftën e tretë botërore Siria u gdhi nën raketat e tre fuqive më të mëdha perëndimore. Shkaku i bombardimeve ishte përdorimi i armëve kimike nga regjimi i Asad kundër popullsisë civile, pikërisht i atyre armëve kimike që në bazë të marrëveshjes Kerry-Lavrov duhet të shkatërroheshin në Shqipëri.

Gjatë dy javëve të fundit bota e qytetëruar u gjend në të njëjtën rrethanë si në vjeshtën e pesë viteve më parë. Dhe atëherë, Asad kishte kryer sulm me armë kimike. Perëndimi u alarmua dhe vendosi të reagojë energjikisht. Presidenti i atëhershëm Barak Obama deklaroi se do bombardojë Sirinë jo vetëm si një masë ndëshkuese por dhe për të larguar një të çmendur që mban peng Lindjen e Mesme. Krahas tij u rreshtuan menjëherë Kameron dhe Hollande.

Por në çastin e fundit, në kohën kur të gjithë prisnin trajektoret e raketave, gjithçka u përmbys. Kamerunit ju lidhën duart nga një votim i dështuar në Dhomën e Komunave ndërkohë që Obama ndryshoi kryekëput qëndrim duke e lënë të izoluar Hollande.

Imagjinoni: një president francez, një president socialist francez këmbëngulte për të çuar aeroplanmbajtëset, ndërsa një president amerikan u tërhoq. Kurrë s kishte ndodhur më parë. Obama ra në grackën e Putin. Pranoi të niste për negociata shefin e tij të diplomacisë për të gjetur një zgjidhje paqësore. Në bisedimet Kerry-Lavrov u vendos që bombardimi i Sirisë do shmanget sepse Siria pranon shkatërrojë gjithë arsenalin e saj të armëve kimikë. U vendos që ky arsenal të shkatërrohej në Shqipëri.

Çfarë ndodhi më pas të gjithë e mbajmë mend. Për një shekull rresht siguria globale është vendosur në brigjet e Potomak, lumit që ndan Shtëpinë e Bardhë nga Pentagoni, por pesë vjet më parë çështja më e mprehtë globale përfundoi në brigjet e Lanës, tashmë jo në dorë të Kerry dhe Lavrov, por të Sazan Gurit. Nëse Asad dhe Putin i qëndruan këtij angazhimi e pamë dy javë më parë. Ky nuk ishte rasti i vetëm që Putin detyronte Uashigtonin të tërhiqej pa lavdi. Dhe jo për faj të përmasave të SHBA, por për shkak të dobësisë së presidentit të saj.

Obama do mbahet mend si një nga presidentët më të dobët amerikanë në marrëdhëniet ndërkombëtare. Vendin jo vetëm më të fuqishëm por dhe garancinë e vetme të paqes në botë e bëri vulnerabël në sytë e opinionit ndërkombëtar. Pranvera arabe, Koreja e Veriut , Siria tashmë mund të konsiderohen si dështime globale të tij, ndërkohë që në rajonin tonë u shtua prania ruse.

Tre fuqitë e mëdha që mbrëmë ndërmorën sulmin në Siri janë pikërisht ato që pesë vjet më parë u tërhoqën krejt papritur pas vendimit të Obamës duke dëshmuar një dobësi të pakuptueshme të Perëndimit. Kjo e ka një shpjegim: strategjia e gabuar. Historia e njerëzimit ka dëshmuar se regjimet gjakatare as nuk luftohen dhe as nuk përmbysen me OJQ dhe seminare për shoqërinë e hapur. Historia ka dëshmuar gjithashtu se bota ka qenë më e sigurtë kur qiraxhi në Shtëpinë e Bardhë ka qenë një republikan.

Para se Trump të ndërmerrte këtë vendimin energjik , I mbështetur nga Macron dhe May, u përball me retorikën më kërcënuese për nisjen e luftës së tretë botërore. Madje përballë tyre u shfaq një aleancë laragane. Putin, Ajotallah Khamenei dhe Erdogan u takuan para pak ditësh si për ti dëshmuar botës se në Lindjen e Mesme janë bashkë. Ndërkohë sekretari I përgjithshëm I NATO-s , Stoltenberg dekaroi menjëherë pas bombardimeve se ato kanë mbështetjen e Aleancës së Veriut.

Jo vetëm se Shqipëria është anëtare e Aleancës, drejtuesit e politikës shqiptare duhet të kenë një qëndrim për të mbështetur por dhe për ti dhënë përgjigje akuzave që I kanë bërë njëri tjetrit. Basha duhet të dalë menjëherë të ndëshkojë qëndrimin e Rusisë për të dëshmuar se akuzat që i bëhen se ka marrë financime gjatë fushatës elektorale nga Kremlini janë fantazi. Rama duhet të dalë gjithashtu dhe për të kundërshtuar indirekt akuzat e opozitës se votën e Shqipërisë në OKB ia ka dhënë me qira Erdoganit.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

e vrteta18/04/2018 18:06

Ka thënë disa të vërteta autori i shkrimit, sa i takon nivelit të ulët të ish preidentit Obama, në aftësitë e zgjidhjeve të problemeve ndërkombëtare.
Duhet që në këtë shkrim ti mëshonte më shumë faktit, se efektet liberale të politikës së jashtëme të Obamës, më shumë se në cilindo vënd të Ballkanit perëndimor, u ndjenë në Shqipëri e në Kosovë.
Gjatë mandatit të z.Obama, u pa në mënyrë shumë të ndjeshme, se administrata e SHBA, ndonëse duke u tërhequr nga problemet e Ballkanit, në rrugë dipllomatike sikur e trimëroi edhe Sebinë, edhe socialistët shqiptarë e deri edhe Rusinë e Putinit, që të ndërmarin veprime revanshiste.
Dihet se në zgjedhjet amerikane një rol jo aq të parëndësishëm luajne edhe lobet etnike.
Është haruar tashmë fakti që z.Obama pati një mbështetje të fuqishme në zgjedhjen e tij si president jo vetëm nga lobi serb i shtetit nga ku ishte zgjedhur senator, por edhe nga liberalët e majtë të Europës. Fakti se për herë të parë në historinë e SHBA zgjidhej si president një afro-amerikan, u pa edhe nga partitë demokratike të djathta, si një risi pozitive jo vetëm për SHBA, por edhe për politikën botërore , ku SHBA ka luajtur për shumë e shumë dekada rolin udhëheqës.
Me të drejtë Babarama thotë në këtë shkrim, ate që pak politikanë e gazetarë shqiptarë nuk kanë kurajon ta thonë. Presidenti Obama është presidenti më i dobët që ka pasur ky vend tempull i demokracisë veçanërisht përsa i takon politikës së jashtëme.
E ashtuquajtura Pranverë arabe, u kthye një dimër jo vetëm për vendet arabe, por edhe për Europën drejtë së cilës vërshoi një eksod i stërmadh emigracioni nga Afrika e Gadishulli arabik. Politikat liberale me Rusinë e me Kubën komuniste,sikur inkurajuan e trimëruan Internacionalen socialiste.por edhe ekstremizmin terrorist islamik, që pikërisht gjatë presidencs së z.Obama, arriti të krijojë një shtet fantazmë kriminal.
Pritshmëria, edhe sa i takon politikës së mbrendëshme, ishte që me zgjedhjen e një presidenti afro amerikan, të zbuteshin mardhëniet racore në SHBA, për të cilat kishin dhëne një kontribut të madh, edhe presidentë demokratë që nga Kenedi.
Por faktikish, veçanërisht në mandatin e tij të dytë, sikur u shtuan më shumë konfliktet racore, midis afro-amerikanëve e euro-amerikanëve.

Tarasi15/04/2018 18:56

Analiza e Babaramos eshte goditur , e drejte dhe e sakte, por çuditem pse i ka djegur kaq shume rilindasve sorrosiane qe e ofendojne ne komentet e tyre. E verteta e hidhur dhemb shume . Ilir Babaramo eshte nje analist e gazetar brilant.

Iliri14/04/2018 22:29

O Krist. Unë jam aq qyp sa mezi e kam marrë vesh që kryekministër është një rr.k. që ngrihet vetëm me komandë sorrash.

kilometri14/04/2018 17:56

e di mu duek ky shkrimi i ketij babaramos...si ai miu qe komenton ndeshjen e elefanteve...komplet mi Lane me bisht te gjate sic ka edhe mbiemrin

Milena14/04/2018 15:55

Zoti Ilir,ju vetem shkruani,por sic duket,nuk i lexoni lajmet

Krist14/04/2018 15:46

More Ilir,kaq koke qyp je sa te mos e dish se kryeminister eshte Rama?Ate duhet te permendesh se pari,e pastaj vijne partite e tjera politike te opozites.

Shto koment