Tragjedia në Greqi: Sot varrimi i Ifigjenias, studentes me origjinë shqiptare, që u gjet pas 2 ditësh

Tragjedia në Greqi: Sot varrimi i Ifigjenias, studentes me origjinë shqiptare, që u gjet pas 2 ditësh

09:56, 04/03/2023
A+ Aa A-

Greqi - Nuk kemi dëgjuar ende ndokën të kërkojë falje, thotë avokati i familjes.  – Tronditëse dëshmia e të dashurit të saj.

Në orën 11:00 të mëngjesit në Giannica do të bëhet varrimi i 23-vjeçares Ifigjenia Micka, studentes me origjinë shqiptare, e cila humbi jetën në aksidentin e trenit në Tempi.

Ifigjenia Micka, e cila studionte për administrim biznesi, ishte në vagonin 3 të trenit Intercity 62 dhe po kthehej me të dashurin e saj nga Athina, ku kishin shkuar për të hënën e pastër të krishterë. I fejuari i saj ka pësuar djegie nga temperaturat e larta që ishin zhvilluar pas zjarrit. 

Avokati i familjes së Ifigjenias, Stelios Sourlas, duke folur për SKAI-n, tha se “sot është një moment shumë i vështirë për familjen e 23-vjeçares Ifigjenia Micka, në orën 11:00 varrimi i saj bëhet në Giannica”. Në familjen e saj, thotë zoti Sourlas, " trishtimi dhe zemërimi po vërshojnë".

“Ne kemi besim te drejtësia greke, jemi të sigurt që përgjegjësitë do të jepen aty ku i takojnë. Familjet e viktimave presin një falje të sinqertë të cilën nuk e kanë dëgjuar ”, shtoi ai.

"Unë po bëja thirrje për ndihmë"

I fejuari i saj ka folur për Star për atë që ka ndodhur. “Nga përplasja janë thyer xhamat. Ifigjenia ishte varur nga dritarja dhe unë e mbaja me gjithë forcën time. Po bëja thirrje për ndihmë, në një moment më ndihmoi një person tjetër, e zbritëm dhe e çuam në daljen e parë, prej nga dilnin njerëzit ”, ka raportuar fillimisht ai.

“ E vendosëm në sedilje, sepse ishte rëndë dhe nuk doja ta lëndoja dhe dola jashtë për të thirrur zjarrfikësit. U përpoqa të kthehesha, por nuk më lanë dhe më çuan në ambulancë. Që atëherë i humba gjurmët e saj. Unë pyesja dhe askush nuk më përgjigjej”, ka thënë i riu, i cili ka pësuar djegie të lehta nga djegia e llamarinës”, kishte thënë i riu.

Sipas tij, Ifigjenia ishte pa ndjenja dhe nuk e dinte se sa e rëndë ishte gjendja e saj. Zjarrfikësit i thanë se do ta merrnin përsipër ta nxirrnin jashtë, por nuk e lanë të qëndronte në vendngjarje për të parë se në fakt e kishin zbritur nga treni.

E motra i kishte folur pak para se të hynte në tren. Ifigjenia i tha asaj se sa bukur kishte kaluar dhe ajo dukej shumë e lumtur. Ajo kishte kontaktuar edhe me mamanë dhe i kishte thënë të flinte sepse do të ishte vonë dhe babai i të dashurit do t'i merrte në shtëpi. Fatkeqësisht, Ifigjenia ishte ndër ata që nuk u kthyen më në shtëpi...

Në kërkim të saj në rrjetet sociale

Familja e Ifigjenisë e kërkoi për dy ditë. Ajo vetë nuk ishte as në listën e të plagosurve dhe as në listën e të vdekurve. Më në fund trupi i saj u identifikua përmes analizës së ADN-së.

"Kjo e përkeqësoi gjendjen e tyre psikologjike, se ata ishin në telefon duke pritur një lajm të mirë se vajza e tyre është gjallë. Fatkeqësisht, kjo telefonatë e mirë nuk erdhi kurrë, përkundrazi erdhi ajo që u theu zemrat” , theksoi z. Sourlas.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco