Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:15, 11/07/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Basha: Ne jemi opozita proeuropiane që garanton ndryshimin e kërkuar nga 85% e shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka pasur një takim këtë mbrëmje me strukturat e PD-së në qytetin e Fierit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266500/basha-ne-jemi-opozita-proeuropiane-qe-garanton-ndryshimin-e-kerkuar-nga-85-e-shqiptareve/

 

'Skenar për përgjakjen e 30 qershorit'/ Basha në Lushnje: Rama për pushtet është gati të sakrifikojë gjithçka

Pas Fierit dhe Mallakastrës, kryetari i PD Lulzim Basha u takua me strukturat e degës së PD në Lushnjë. Gjatë fjalës së tij në këtë takim, Basha vuri theksin tek dhuna e Rilindjes ndaj punonjësve të administratës për të dalë me detyrim në votimet moniste të 30 qershorit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266514/skenar-per-pergjakjen-e-30-qershorit-basha-ne-lushnje-rama-per-pushtet-eshte-gati-te-sakrifikoje-gjithcka/

 

Regjimi monopartiak/ Nishani: Radikalizim i aksionit opozitar, faza e betejës finale

Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD, Bujar Nishani ka parashikuar radikalizimin e aksionit politik të opozitës së bashkuar, duke u shprehur se tashmë ka nisur faza e betejës finale e përballjes me “regjimin monopartiak”.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266452/regjimi-monopartiak-nishani-radikalizim-i-aksionit-opozitar-faza-e-betejes-finale/

 

Komision hetimor për shkarkimin e presidentit/ Vasili: Një kalbësirë kriminale me zero vlerë

Komisioni Hetimor parlamentar pë shkarkimin e presidentit të Republikës Ilir Meta është një kalbësirë kriminale me zero vlerë.

I këtij mendimi është nënkryetari i LSI, Petrit Vasili.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266478/komision-hetimor-per-shkarkimin-e-presidentit-vasili-nje-kalbesire-kriminale-me-zero-vlere/

 

Ja se si ‘Soros’ në Beograd bashkë me Ramën, Thaçin dhe Batonin projektuan copëtimin e Kosovës

Ish-kryeministri Berisha një një shkrim të gjatë në profilin e tij në facebook zbulon të gjithë projektin e Sorosit për të ndarë Kosovën, ku si bashkëpunëtorë në këtë copëtim ka marrë edhe bekimin e Edi Ramës në Shqipëri dhe të Hashim Thaçit dhe Baton Haxhiut në Kosovës, tashmë të nxjerrë të zbuluar nga telefonata e kryeministrit maqedonas Zaev i cili zbardhi se kush ishin hartuesit e projektit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266443/ja-se-si-soros-ne-beograd-bashke-me-ramen-thacin-dhe-batonin-projektuan-copetimin-e-kosoves/

 

Kryemadhi i dorëzon ambasadores së ODHIR dosjen e manipulimeve të votimeve moniste të 30 qershorit

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi ka takuar sot ambasadoren e OSBE/ODHIR, Audrey Glover.

Kryemadhi vlerësoi raportin paraprak të OSBE/ODIHR i cili vuri qartë në dukje paligjshmërinë skandaloze të votimeve moniste të 30 qershorit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266434/kryemadhi-i-dorezon-ambasadores-se-odhir-dosjen-e-manipulimeve-te-votimeve-moniste-te-30-qershorit/

 

Rama po mbështet ndarjen e Kosovës, PD: Projekt ogurzi, thirrje SHBA e BE të mos e lejojnë

Partia Demokratike i bëri thirrje sot shqiptarëve dhe SHBA e BE që të mos lejojnë zbatimin e projektit ogurzi të ndarjes së Kosovës, që mbështete nga Edi Rama, pasi ai është  anti-europian e anti-NATO, kundër paqes, stabilitetit dhe bashkëjetesës në rajon dhe më gjerë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266379/rama-po-mbeshtet-ndarjen-e-kosoves-pd-projekt-ogurzi-thirrje-shba-e-be-te-mos-e-lejojne/

 

Ligji antishpifje dhe shkarkimi i Bregut, nënkryetari i AMA: Sinjal pasigurie, liria e medias e kërcënuar nga qeveria

Nënkryetari i AMA-s, Sami Neza ka reaguar pas shkarkimit nga detyra të anëtarit të këtij institucioni Zylyftar Bregut duke e konsideruar si një përpjekje për të ndryshuar raportet në bordin e këtij institucioni, i vetmi institucion në Shqipëri që sipas tij nuk drejtohej ekskluzivisht nga mazhoranca.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266427/ligji-antishpifje-dhe-shkarkimi-i-bregut-nenkryetari-i-ama-sinjal-pasigurie-liria-e-medias-e-kercenuar-nga-qeveria/

 

Akademiku ngre alarmin/ 'Kriza institucionale në Shqipëri, më e rënda që prej luftërave ballkanike'

I ftuar në Ora News, akademiku Artan Fuga është shprehur se, kriza që po kalon Shqipëria është një nga krizat më të rënda institucionale.

Sipas tij, një krizë e tillë institucionale mund të ketë pasur vetëm në kohën e luftërave ballkanike.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/266505/akademiku-ngre-alarmin-kriza-institucionale-ne-shqiperi-me-e-renda-qe-prej-lufterave-ballkanike/

 

Pse e vrau 71-vjeçari kunatin e tij? Gjendet shuma prej 13 mijë eurosh/ Familjarët nuk tërheqin trupin

Një 71- vjeçar qëlloi me armë zjarri për vdekje kunatin e tij pasditen e së hënës dhe u vetëvra pas disa orësh me të njëjtën armë zjarri, me të cilën u krye krimi.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/266474/pse-e-vrau-71-vjecari-kunatin-e-tij-gjendet-shuma-prej-13-mije-eurosh-familjaret-nuk-terheqin-trupin/

 

E papritur, Haradinaj i drejtohet popullit: Jemi të fortë! Sovranitetin do ta mbrojmë me çdo çmim!

Kryeministri i Kosovës Ramush haradinaj i është drejtuar befas me një thirrje, popullit të Kosovës:

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/266412/e-papritur-haradinaj-i-drejtohet-popullit-jemi-te-forte-sovranitetin-do-ta-mbrojme-me-cdo-cmim/

 

Kandidatja për Presidente e KE-së uron të mos ndodhë Brexit-i

Ursula von der Leyen, e nominuar për presidente të Komisionit Evropian, tha se shpreson se Mbretëria e Bashkuar i braktis planet e saj për dalje nga Bashkimi Evropian, apo Brexit.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/266542/kandidatja-per-presidente-e-ke-se-uron-te-mos-ndodhe-brexit-i/

 

ZYRTARE: Kopjon Juventusin, 'Ronaldo' prezantohet te skuadra e re

Ditën e sotme klubi i Padovas njoftoi për transferimin e Ronaldos.

Nuk bëhet fjalë për Cristiano Ronaldon e Juventusit por për mesfushorin 29-vjeçar brazilian, Ronaldo Pompeun.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/266506/zyrtare-kopjon-juventusin-ronaldo-prezantohet-te-skuadra-e-re/

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco