Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:11, 27/06/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

EKSKLUZIVE/ Këshilli Europës tërhiqet/ Drejt mosnjohjes së 30 Qershorit. Situate kaotike

Në një njoftim të publikuar pak momente më parë Këshilli i Europoës ka anulluar delegacionin që ishte programuar për zgjedhje në Shqipëri.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263087/ekskluzive-keshilli-europes-terhiqet-drejt-mosnjohjes-se-30-qershorit-situate-kaotike/

 

VIDEO/ Basha: Tërheqja e KiE, distancim nga 30 Qershori i paligjshëm i Edi Ramës

Kryetari i opozitës Lulzim Basha në një deklaratë për shtyp nga selia e Partisë Demokratike.

Basha deklaroi se tërheqja e Këshillit të Europës është sinjali i parë që 30 qershori nuk është i ligjshëm.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263134/video-basha-terheqja-e-kie-distancim-nga-30-qershori-i-paligjshem-i-edi-rames/

 

Kundër instalimit të diktaturës, Opozita: Protesta në të gjithë Shqipërinë

Burime zyrtare nga opozita bëjnë të ditur se aksioni opozitar vazhdon. Dhe do të shtrihet gjatë ditëve në vijim dhe do të jete edhe më i fuqishëm dhe më i gjerë.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263106/kunder-instalimit-te-diktatures-opozita-protesta-ne-te-gjithe-shqiperine/

 

VIDEO/ Basha: Nuk do të lejojmë votime farsë. Asnjë hap pas!

"Në Shqipëri nuk ka dhe nuk ka për të pasur zgjedhje të lira për aq sa kohë sa Rama është kryeministër dhe sa kohë që ata që vodhën të dalin para drejtësisë.'

Kështu deklaroi sot në një komunikim të posaçëm para mediave, Kryetari i opozitës Lulzim Basha, nga selia e Partisë Demokratike.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263141/video-basha-nuk-do-te-lejojme-votime-farse-asnje-hap-pas/

 

#EdheUnë/ Kapexhiu në SYRI TV: Artisti duhet të jetë opozitë, respektoj presidentin

I ftuar në Syri TV për të komentuar pjesëmarrjen e tij aktive në nismën #EdheUnë, e cila synon sensibilizimin e shquiptarëve për ti thënë jo e për të penguar zgjedhjet monopartiake të 30 qershorit, karikaturisti Bujar Kapexhiu është shprehur se prej 6 vjetësh si parlamenti ashtu edhe opozita nuk kanë patur asnjë rol pasi gjithçka është kontrolluar nga qeveria.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263163/edheune-kapexhiu-ne-syri-tv-artisti-duhet-te-jete-opozite-respektoj-presidentin/

 

Paralajmërimi i Bardhit: Vendin e qytetarëve dhe opozitarëve në burg do ta zerë Rama, Dako e Gjiknuri

Gjatë konferencës për shtyp, Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi është shprehur se, reprezalja e qeverisë ndaj përfaqësuesve të opozitës dhe qytetarëve do të marrë përgjigjen e merituar.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263181/paralajmerimi-i-bardhit-vendin-e-qytetareve-dhe-opozitareve-ne-burg-do-ta-zere-rama-dako-e-gjiknuri/

 

KiE tërheq vëzhguesit nga Shqipëria/ Berisha: Goditje fatale e farsës elektorale moniste të Ramës

Ish kryeministri Sali Berisha e quan një goditje fatale për farsën elektorale të Ramës vendimin e Këshillit të Europës për të mos patur vëzhgues të saj në 30 qershor, në Shqipëri.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263210/kie-terheq-vezhguesit-nga-shqiperia-berisha-goditje-fatale-e-farses-elektorale-moniste-te-rames/

 

Zv/Presidenti i KiE: Nuk ekziston demokracia pa opozitë, ja pse nuk vijmë në Shqipëri

Senatori Manuel Vescovi, i cili ka detyrën e zëvendëspresidentit të delegacionit italian të Këshillit të Evropës këshillon që të ketë reflektim mes partive politike në situatën e paqëndrueshme në të cilën po kalon Shqipëria.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263212/zv-presidenti-i-kie-nuk-ekziston-demokracia-pa-opozite-ja-pse-nuk-vijme-ne-shqiperi/

 

Kriza politike/ Edi Rama refuzon ftesën e presidentit Ilir Meta

Edi Rama ka refuzuar mbrëmjen e sotme ftesën e presidentit Ilir Meta për një takim, për të diskutuar në lidhje me krizën politike.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263239/kriza-politike-edi-rama-refuzon-ftesen-e-presidentit-ilir-meta/

 

Kriza politike/ Basha pranon ftesën e Metës, ja kur bëhet takimi

Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka ftuar zyrtarisht në takim kryetarin e Partisë Socialiste dhe kryetarin e Partisë Demokratike për të biseduar për situatën politike në vend.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263252/kriza-politike-basha-pranon-ftesen-e-metes-ja-kur-behet-takimi/

 

Media Çeke/ Edi Rama si Gruevski, po mendon se ku të kërkojë azil

Transitions Online, një nga mediat e krijuara pas rënies së komunizmit me qendër në Çeki dhe me fokus në Europën Lindore, raporton për krizën në Shqipëri duke thënë se vendin e pret një situatë e nxehtë.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/263246/media-ceke-edi-rama-si-gruevski-po-mendon-se-ku-te-kerkoje-azil/

 

VIDEO/ 1.6 ton drogë, kush është shkodrani i arrestuar. Ja emri

Një operacion i madh ndërkombëtar i nisur nga Danimarka, ka çuar në pranga dhjetëra persona, mes të cilëve shumë shqiptarë.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/263188/video-1-6-ton-droge-kush-eshte-shkodrani-i-arrestuar-ja-emri/

 

Sasi rekord për Europën, gjendet në Holandë 2.5 tonë metamfetaminë

2.5 tonë metamfetaminë u konfiskuan të mërkurën nga policia holandeze në Roterdam dhe konsiderohet si sasia më e madhe e drogës e zbuluar në Europë. Vlera e metamfetaminës arrin në qindra milionë euro.

Për më shumë          

https://www.syri.net/bote/263142/sasi-rekord-per-europen-gjendet-ne-holande-2-5-tone-metamfetamine/

 

Zbulohet shifra rekord që ka shpenzuar PSG-ja për blerjen e Mbappe

Gazeta franceze “L’Equipe” ka publikuar gjatë ditës së mërkurë një artikull të titulluar: “Le vrai prix de Mbappé”, apo e shqipëruar “Çmimi i vërtetë i Mbappe”. Nuk ishte ende e qartë se sa shumë kishte shpenzuar efektivisht klubi parisien për të blerë talentin 20-vjeçar nga Monaco në verën e vitit 2017.

Për më shumë          

https://www.syri.net/sport/263248/zbulohet-shifra-rekord-qe-ka-shpenzuar-psg-ja-per-blerjen-e-mbappe/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco