Lajmi i fundit

Për 30 mijë euro/ Autori i krimit deklaroi se kishte marrë para nga Naim Murseli për vrasjen e gruas

Mosmarrëveshjet diplomatike/ India u kërkon qytetarëve të saj të qëndrojnë vigjilentë në Kanada

Mosmarrëveshjet diplomatike/ India u kërkon qytetarëve të saj të qëndrojnë vigjilentë në Kanada

07:48, 21/09/2023
A+ Aa A-
India u ka kërkuar qytetarëve të saj që të qëndrojnë vigjilentë në Kanada, duke i paralajmëruar ata për "krime të urrejtjes të miratuara politikisht" në një këshillë udhëtimi të formuluar që vjen disa ditë pasi Otava akuzoi Nju Delhin se mund të qëndronte pas vrasjes së një aktivisti separatist Sikh në tokën e saj.

"Kohët e fundit, kërcënimet kanë shënjestruar veçanërisht diplomatët indianë dhe pjesët e komunitetit indian që kundërshtojnë axhendën anti-Indiane," thuhet në një deklaratë të lëshuar të mërkurën nga Ministria e Punëve të Jashtme indiane. 

“Duke pasur parasysh mjedisin e përkeqësuar të sigurisë në Kanada, studentët indianë në veçanti këshillohen të tregojnë kujdes ekstrem dhe të qëndrojnë vigjilentë.”

Nw deklaratw gjtihashtu thuhej  se shtetasit dhe studentët indianë duhet të regjistrohen në Komisionin e Lartë të Indisë ose Konsullatat e Përgjithshme të Indisë në Toronto dhe Vankuver për të "lidhur më mirë me qytetarët indianë në Kanada në rast të ndonjë emergjence ose incidenti të pakëndshëm".

Deklarata vjen disa ditë pasi kryeministri kanadez Justin Trudeau pretendoi se autoritetet kishin hetuar "pretendime të besueshme" për një lidhje të mundshme midis "agjentëve të qeverisë së Indisë" dhe vrasjes së Hardeep Singh Nijjar, një qytetar kanadez sikh i cili u qëllua për vdekje nga burra të maskuar në qershor.

Nju Delhi i ka mohuar me forcë akuzat, duke i quajtur ato "absurde dhe të motivuara".

Por deklarata e Trudeau i ka çuar marrëdhëniet midis dy vendeve në një kthesë, me Indinë dhe Kanadanë duke dëbuar diplomatë të lartë në lëvizje reciproke, duke ngritur mundësinë e një përçarjeje të vështirë midis partnerëve kryesorë të Shteteve të Bashkuara.

Nijjar ishte një mbështetës i hapur i krijimit të një atdheu të veçantë Sikh të njohur si Khalistan, i cili do të përfshinte pjesë të shtetit Punjab të Indisë.

Lëvizja Khalistan është e paligjshme në Indi dhe konsiderohet një kërcënim për sigurinë kombëtare nga qeveria. 

Një numër grupesh të lidhura me lëvizjen renditen si "organizata terroriste" sipas Aktit të Veprimtarive të Paligjshme (Parandalimit) të Indisë (UAPA).

Emri i Nijjar shfaqet në listën e terroristëve të UAPA të Ministrisë së Brendshme dhe në vitin 2020, Agjencia Kombëtare e Hetimit Indian e akuzoi atë për "përpjekje për të radikalizuar komunitetin Sikh në të gjithë botën në favor të krijimit të 'Khalistanit'", duke shtuar se ai kishte qenë " duke u përpjekur të nxisin Sikhët të votojnë për shkëputje, të agjitojnë kundër qeverisë së Indisë dhe të kryejnë aktivitete të dhunshme.”

Sipas policisë lokale, ai u qëllua në kamionin e tij në qershor nga dy vrasës të maskuar jashtë një tempulli Sikh në Surrey, British Columbia.

Vdekja e tij tronditi dhe zemëroi komunitetin Sikh në Kanada, një nga më të mëdhenjtë jashtë Indisë dhe shtëpia e më shumë se 770,000 anëtarëve të pakicës fetare.

Policia kanadeze nuk ka arrestuar askënd në lidhje me vrasjen e Nijjar. Por në një përditësim të gushtit, policia lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se po hetonte tre të dyshuar dhe lëshoi ​​një përshkrim të një automjeti të mundshëm arratisjeje, duke kërkuar ndihmën e publikut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco