Parashikimi i zi i kreut të CIA-s: Gjashtë muajt e ardhshëm do të jenë kritikë

Parashikimi i zi i kreut të CIA-s: Gjashtë muajt e ardhshëm do të jenë kritikë

17:31, 03/02/2023
A+ Aa A-

Drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Amerikane (CIA) William Burns tha se gjashtë muajt e ardhshëm do të jenë "kritikë" në luftën në Ukrainë dhe se ai beson se presidenti rus Vladimir Putin po mbështet në rënien e interesit të Perëndimit për luftën në Ukrainë dhe "lodhja politike" në të i japin ushtrisë një shans të ri për të bërë përparim në fushën e betejës.

Burns, një ish-zëvendës sekretar i shtetit, e tha këtë dje gjatë një fjalimi në Universitetin Georgetown, duke shtuar se inteligjenca perëndimore ka treguar se Moska nuk është e interesuar për bisedimet e paqes, pavarësisht raporteve për të kundërtën që vijnë herë pas here nga Rusia.

Ndërkohë, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të SHBA, gjeneral Mark Milley, ka deklaruar se deri tani ushtria ruse ka pësuar më shumë se 100.000 vdekje dhe plagosje në luftë.

“Dhe falë neglizhencës dhe indiferencës mizore të regjimit të Presidentit Vladimir Putin, mijëra të tjerë do të humbasin jetën këtë dimër për shkak të shpërfilljes së jetës njerëzore nga ana e tij”, shkruan “Foreign Affairs”.

Vlerësohet se deri në verë, Ukraina ka të ngjarë të fillojë të shënjestrojë pjesën më të madhe të infrastrukturës ushtarake të Rusisë në Krime në përgatitje për një fushatë gjithëpërfshirëse për çlirimin e gadishullit.

Ndërsa në mënyrë që ukrainasit të rifitojnë Krimenë ushtarakisht, hapi i parë do të ishte frenimi i forcave ruse në rajonet e Kherson dhe Lugansk, si dhe në pjesën veriore të Donetskut. Ukraina më pas do të çlironte pjesën tjetër të provincës Zaporozhye dhe do të shtynte përmes Donetskut jugor deri në Detin Azov, duke ndërprerë lidhjen tokësore të Rusisë me Ukrainën.

Forcat ukrainase duhet të shkatërrojnë gjithashtu urën mbi Kalimin e Kerçit, e cila lidh Rusinë me gadishullin e Krimesë dhe lejon Moskën të furnizojë trupat nga toka dhe hekurudha.

Pa atë urë, Kremlini do të detyrohej të rikthente opsionin e furnizimit detar, por kjo nuk do të mjaftonte për një pushtim rus.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco