Lajmi i fundit

LIVE/ ‘Shqipëria në rrezik’-Shqiptarët në protestë masive para Kryeministrisë

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës/ Putin: Zgjerimi i NATO-s problem për Rusinë

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës/ Putin: Zgjerimi i NATO-s problem për Rusinë

15:48, 16/05/2022
A+ Aa A-

Vladimir Putin ka thënë se Rusia nuk ka asnjë problem me Finlandën dhe Suedinë, por se zgjerimi i infrastrukturës ushtarake në territorin e tyre do të kërkonte një reagim nga Moska, pasi vendet nordike po i afrohen anëtarësimit në NATO.

Presidenti rus, duke folur në Moskë në një samit të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) të udhëhequr nga Rusia, tha se zgjerimi i NATO-s ishte një problem për Rusinë dhe se ajo duhet të shikojë nga afër ato që ai tha se ishin planet e aleancës ushtarake të udhëhequr nga SHBA për të rritur ndikimin e saj global.

Veçanërisht, retorika e tij nuk përmbante ndonjë kërcënim të drejtpërdrejtë për asnjërin komb dhe ishte më pak agresive sesa mund të pritej duke pasur parasysh dënimet e tij të shpeshta ndaj NATO-s dhe pretendimet se ajo përfaqëson një kërcënim për vendin e tij.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco