Historia e vërtetë e vrasësit serial të filmave 'The Sream'

Historia e vërtetë e vrasësit serial të filmave 'The Sream'

11:55, 16/10/2021
A+ Aa A-

Filmat " The Scream ", të cilët konsiderohen si më të suksesshmit në llojin e tyre për 25 vjet, kanë mbledhur mbi 520 milion paund , pasi kombinojnë horrorin dhe "komedinë e zezë". 

Skenari bazohet në ngjarje reale që rezultuan në vdekjen e tmerrshme të pesë studentëve të cilët u përdhunuan, u vranë dhe u gjymtuan brenda 3 ditëve.

Autori i krimit është Danny Rolling, i njohur edhe si " The Gainesville Ripper" , i cili në gusht 1990 bastisi një konvikt në Universitetin e Floridës dhe mbolli terror. 

Ai dhunoi katër vajza para se t’i godiste me thikë dhe më pas i copëtoi trupat e tyre.

Njërit prej viktimave iu pre koka. 

Koka e saj ishte vendosur në një raft me pamje nga trupi i saj i gjymtuar.

Skenaristi Kevin Williamson erdhi me idenë për filmat kur shikoi një dokumentar për Rolling në 1994, vit kur u dënua me vdekje.

Autori kishte pretenduar se motivi i tij ishte të bëhej një "super yll", duke ndjekur gjurmët e vrasësit serial Ted Bundy. 

Vrasje dhe përdhunim i trefishtë në lagjen e tij

Historitë vrasëse të Rolling filluan në nëntor 1989 , kur ai humbi punën në restorantin ku punonte. 

Po atë natë ai hyri në një shtëpi në qytetin e tij dhe theri tre anëtarë të një familje (një 55-vjeçar, një 24-vjeçar dhe një fëmijë 8-vjeçar).

Vajza u përdhunua para se të goditej me thikë.

 Viktima tjetër e Rolling ishte babai i tij i dhunshëm James, i cili ishte oficer policie.

Danny qëlloi babain e tij gjatë një mosmarrëveshjeje familjare në maj 1990.

James përfundimisht mbijetoi, por humbi një vesh dhe një sy. 

Pas këtij incidenti Danny u nis për në Florida ku ai ëndërroi për një jetë më të mirë.

Fqinji i tij u kishte thënë mediave se ai gjithmonë u thoshte atyre:

" Një ditë do të largohem nga ky qytet dhe do të shkoj diku ku vajzat do të jenë të bukura dhe do të jem në gjendje të shtrihem në diell dhe të mashtrohem me gratë e bukura".

Me mbërritjen në Florida, Rolling sulmoi 17-vjeçaren Christina Powell dhe 18-vjeçaren Sonia Larson në një kampus më 24 gusht 1990.

Dy ditë më vonë, prindërit e vajzave, pas shumë përpjekjeve për t’i kontaktuar, vizituan universitetin dhe i kërkuan drejtoreshës që të hapte dhomën e tyre.

 Ata u tronditën nga ajo çfarë shikuan.

Trupi i gjymtuar i Christina u gjet në dysheme, ndërsa Sonia  e goditur me thikë në krahë dhe bust, ishte e shtrirë në krevat me këmbët në dysheme dhe flokët e saj të ngatërruar. 

Një natë pas vrasjes së dyfishtë, Rowling goditi përsëri.

 Ai hyri në banesën e studentes 18-vjeçare Christa Hoyt me një thikë dhe një kaçavidë. 

Ai nuk gjeti askënd atje por priti vajzën, e cila sapo u kthye e përdhunoi dhe më pas e vrau.

Prindërit filluan të trembeshin pas këtyre vrasjeve dhe filluan t'i marrin fëmijët e tyre larg qytetit.

 Dy javë pas sulmeve, Rolling u arrestua për një arsye të parëndësishme, konkretisht për grabitje dhe më pas u lirua.

Ishte një fqinj Rolling , i cili kishte lexuar për vrasjet në Florida  dhe ishte i bindur se këto vrasje ishin të lidhur me vrasjet e familjes që kishin ndodhur në vitin 1989.

 

Ai thirri policinë dhe sugjeroi që ata të merrnin në pyetje Rolling.

 Policia dëgjoi kasetën ku ai i kërkonte falje familjes së tij për rrugën e gabuar që mori.

Të bindur se kishin gjetur vrasësin, policia ekzaminoi kaçavidën , e cila përputhej me atë që ai kishte përdorur për të hapur dyert e viktimave, si dhe spermën e autorit.

Rolling përfundimisht rrëfeu krimet e tij dhe pretendoi se ai kishte shumë personalitete që e shtynë t'i kryejë ato. 

Në gjykatë, prokurorët mohuan akuzat për shumë personalitete, duke thënë se autori ishte i ndikuar nga filmi " Exorcist 3 " që kishte parë pak para vrasjeve.

Ai u dënua me vdekje për vrasjet dhe përdhunimet e studentëve në 1994 . 

 Ai vdiq me eutanazinë në një burg të shtetit Florida në 2006. 

Para se të vdiste, ai u rrëfye tek një prifti për tre vdekjet e familjes që ishin të panjohura deri atëherë .

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco