Tension midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, raportohen ushtarë të vrarë

Tension midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, raportohen ushtarë të vrarë

12:12, 13/07/2020

Një konflikt i vjetër duket së është zgjuar përsëri mes Armenisë dhe Azerbajxhanit përgjatë kufirit që i ndan këto dy shtete dhe shërben si rrugë kalim i tubacioneve të gazit dhe naftës që furnizon tregjet botërore.

Raportohen se janë vrarë dhe plagosur  disa ushtarë nga përplasje me armë rreth 300 km nga rajoni etnik Armen Gra-Karabakut që është gjithashtu një problem i vjetër midis dy shteteve .

Shkëmbimet e zjarrit filluan të dielën dhe vazhduan deri ditën e sotme lajmin e konfirmojnë të dy ministritë e Brendshme dhe akuzojnë njëra tjetrën për shkelje të territorit.

Megjithëse u arrit një armëpushimin në 1994, Azerbajxhani dhe Armenia vazhdojnë të akuzojnë njëri-tjetrin për sulme me të shtënat në rrethin e Karabagut dhe përgjatë kufirit të veçantë azer-armen.

Konflikti i ngrirë i Karabagjazit ka shqetësuar komunitetin ndërkombëtar pjesërisht për shkak të kërcënimit të tij për stabilitetin në një rajon që shërben si një korridor për tubacionet që marrin naftë dhe gaz në tregjet botërore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco