Japonia konfirmon 57 raste të reja me koronavirus, në një qendër për aftësi të kufizuara

Japonia konfirmon 57 raste të reja me koronavirus, në një qendër për aftësi të kufizuara

19:44, 28/03/2020

Autoritetet japoneze kanë konfirmuar 57 raste të koronavirusit në një qendër për aftësi të kufizuara në prefekturën ibaiba pranë Tokios, tha transmetuesi publik NHK.  

Një total prej 31 pjestar të personelit dhe 26 banorë të qendrës janë zbuluar se janë të infektuar me koronavirus, tha NHK, sipas Reuters.  

Përhapja vjen pasi një grua në të 40-at e saj, e cila punon si kuzhinier në qendër, u zbulua se ishte infektuar, tha NHK.  

Guvernatori i Chiba, Kensaku Morita tha në një konferencë për shtyp se personeli do të trajtohej në spitale, ndërsa banorët - të cilët kanë dhoma individuale dhe për këtë arsye janë të ndara nga njerëzit e tjerë - do të trajtohen në qendër.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco