Kryetari i parlamentit britanik, bllokon marrëveshjen e re të Johnson për Brexit

Kryetari i parlamentit britanik, bllokon marrëveshjen e re të Johnson për Brexit

17:03, 21/10/2019

Kryetari John Bercow, i zemëruar bllokoi ofertën e fundit të Boris Johnson, që parlamenti të shkonte në votimin e marrëveshjes së tij të Brexit.

Deputetët mohuan miratimin 'në parim' për marrëveshjen e kryeministrit gjatë fundjavës, në vend të shtyrjes së përballjes dhe detyrimin e tij, që të kërkojë nga BE një zgjatje afati, sipas Dailymail. 

Një përpjekje e re, për të shkuar në votim, u hodh poshtë pasdite nga Z. Beraska, megjithëse Tories e akuzoin atë për 'sabotim' për të ndaluar Brexit, duke e quajtur atë një 'njeri i varfër i Cromwell'.

Ai këmbënguli që vota 'domethënëse' do të prishë konventën e Commons kundër bërjes së deputetëve të njëjtën pyetje dy herë radhazi.

"Ishte e qartë se lëvizjet janë në thelb të njëjta," tha ai. "Mocioni nuk do të debatohet sot pasi do të ishte përsëritëse dhe çrregulluese për ta bërë këtë."

Refuzimi do të thotë se momenti i së vërtetës në marrëveshjen e z. Johnson është vonuar përsëri, me legjislacionin që pritet të botohet më vonë para se votat kryesore të vendosin nesër.

Ministrat tani besojnë se ata kanë numrat për ta detyruar këtë paketë me mbështetje nga rreth 15 deputetë të Punës, pas tre vjet grindjesh dhe vonesash të hidhura.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco