E bujshme, drejtuesit e Milanit shkarkojnë legjendën Paolo Maldini bashkë me ndihmësin e tij

E bujshme, drejtuesit e Milanit shkarkojnë legjendën Paolo Maldini bashkë me ndihmësin e tij

09:11, 06/06/2023

Bomba te Milanit direkt pas mbylljes se sezonit! Sipas raportimeve të mbrëmjes së djeshme, të dy drejtori teknik Paolo Maldini dhe drejtori sportiv Ricky Massara janë shkarkuar nga Milani pas një takimi të tensionuar me pronarin Gerry Cardinale.

Takimi kishte për qëllim të përcaktonte strategjinë për sezonin e ardhshëm, por burime të shumta pohojnë se ai shkoi shumë keq, veçanërisht midis Maldinit dhe shefit të RedBird, Cardinale.

Tani Daniele Longo i Calciomercato.com raporton se Maldini dhe krahu i tij i djathtë Massara janë shkarkuar nga Cardinale, në vend të sugjerimit fillestar që ata kishin dhënë dorëheqjen.

Kjo do të thotë një transformim total i strukturës në krye të klubit, ku Maldini dhe Massara kishin qenë në krye të transferimeve dhe negocimit të kontratave. Tuttomercatoweb argumentoi se ishte pjesë e një lufte për pushtet me CEO Giorgio Furlani, i cili mori një rol më qendror në fazat e fundit të zgjatjes së kontratës së Rafael Leao. Do të ishte një largim i dhimbshëm për tifozët e Milanit, pasi Maldini ka qenë në klub gjatë gjithë karrierës së tij, fillimisht si lojtar dhe më pas si drejtor nga viti 2018. Sugjerimet fillestare për një zëvendësues përfshijnë Igli Tare, i cili mëngjesin e sotëm njoftoi se nuk do të zgjasë kontratën si drejtor sportiv në Lazio.

Sidoqoftë, Furlani është përsëri një alternativë për të marrë kontrollin e mëtejshëm të drejtimit për të ardhmen e klubit me ndihmën e Geoffrey Moncada. RedBird i ka perseritur sot Maldinit nje mendim qe e ka pasur gjate gjithe sezonit: investimet qe ke bere ne merkaton e veres se shkuar kane qene thuajse te gjitha gabuara dhe nuk ke merituar nje buxhet me te madh. Nuk ka asnje mundesi qe raporti te qepet prap mes paleve.

Mbrëmjen e djeshme takimi ka perfshire Maldini, Massara dhe Cardinale por aty mungonin dy figura: Furlani, CEO i Milanit, dhe Moncada, shefi i skautingut. Kjo te con ne nje drejtim: pikerisht Moncada pritet te jete njeriu i merkatos kuqezi nga tani ne vazhdim, i mbeshtetur nga Furlani, qe ishte mes njerezve vendimtar per rinovimin e Rafael Leaos gjithashtu… Mbyllet epoka Maldini-Massara te Milani. Nuk ka kthim mbrapa si nga RedBird ashtu edhe nga drejtuesit. Ferkimet kishin 1 vit qe vazhdonin, qe prej veres se shkuar

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco