Deri 160% rritje e vlerës së koeficientit për federatat sportive

Deri 160% rritje e vlerës së koeficientit për federatat sportive

13:13, 08/02/2023 Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka njoftuar se rritja e vlerës së koeficientit për federatat sportive ka arritur 160%, transmeton Syri.net Kosova.

Kjo mbështetje financiare për federatat e sportit, shënon rritje rekorde për vitin 2023.

"Koeficienti i pikës për federatat e kategorisë A është rritur në 2600 euro, ndërsa për kategorinë B do të jetë 1800 euro. Federatat e kategorisë C janë vlerësuar me koeficient të pikës prej 1500 euro, ndërsa për kategorinë D është rritur në 1300 euro.
Buxheti i rritur nënkupton më shumë aktivitet fizik dhe më shumë cilësi në sportin vendor", thuhet në njoftim.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco