Sauditët po përmbushin ëndrrën e tifozëve: Newcastle është një hap larg trofeut të parë pas vitit 1955

10:16, 01/02/2023

Në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Kupës së Ligës, lojtarët e Newcastle mposhtën skuadrën e Southampton-it me rezultat 2:1 dhe kështu kaluan në finale me rezultat të përgjithshëm 3:1.

Newcastle fitoi trofeun e fundit brenda Anglisë në vitin 1955. Të themi të vërtetën, edhe Kupa Intertoto u fitua në vitin 2006, por publiku nuk e grupon atë trofe në kategorinë “major”, ndaj thatësira është më shumë se zhgënjyese për një klub kaq të njohur.

Megjithatë, klubi me një nga bazat më të mëdha të tifozëve në të gjithë Anglinë është një hap larg një trofeu, pasi kaloi në finalen e Kupës së Ligës.

Pas fitores 0:1 në jug të Anglisë në ndeshjen e parë, Newcastle triumfoi 2:1 ndaj Southampton mbrëmjen e djeshme në ndeshjen e dytë dhe kështu u kualifikua në ndeshjen vendimtare pa asnjë problem.

Në minutat e 5-të dhe të 21-të të ndeshjes, Sean Longstaff shënoi golat për Magpies. Interesante, herën e fundit në St. James Park ai shënoi në vitin 2019 dhe sonte shënoi dy gola në vetëm 16 minuta.

Che Adams ngushtoi shifrat në 2:1 me një gol të mrekullueshëm në minutën e 29-të, por kjo ishte gjithçka që bënë “Shenjtorët”.

Kështu, Newcastle, i drejtuar nga pronarë të pasur sauditë, do të luajë në finalen e Kupës së Ligës kundër më të mirëve mes Manchester United – Nottingham Forest. Megjithatë, duke qenë se United ka një avantazh prej tre golësh, nuk ka dyshim se në finale na pret një përplasje e madhe mes dy United, dy nga pesë klubet angleze më të njohura për nga numri i tifozëve në këtë vend.