2 vëllezër, 2 ekipe, 2 përjetime të kundërta në Kupën e Botës

2 vëllezër, 2 ekipe, 2 përjetime të kundërta në Kupën e Botës

08:28, 26/11/2022

Doha, Katar - Gëzim për familjen Ëilliams të Spanjës të mërkurën në Kampionatin Botëror të Futbollit. Pastaj dëshpërim për të njëjtën familje Ëilliams, të cilët janë gjithashtu nga Gana, të enjten.

Vëllezërit Ëilliams, Iñaki dhe Nico, kanë arritur të tregojnë të dyja anët e trashëgimisë së familjes së tyre në një mënyrë të jashtëzakonshme në këtë Botëror në Katar duke luajtur për dy shtete të ndryshme. Ata të dy kanë lindur në Spanjë, por prindërit e tyre janë nga Gana.

Nico ishte pjesë e ekipit të të rinjve të Spanjës që mundi Kosta Rikën 7-0 të mërkurën në paraqitjen më bindëse të turneut deri më tani. Ai hyri si zëvendësues në pjesën e dytë për të bërë debutimin e tij në Kupën e Botës në fitoren rekorde të Spanjës në turne.

Një ditë më vonë, vëllai i madh Iñaki luajti ndeshjen e tij të parë në Kupën e Botës për Ganën, një humbje 3-2 ndaj Cristiano Ronaldos dhe Portugalisë.

Kjo nënkuptonte një 24 orësh të komplikuar në shtëpinë e familjes në Spanjë me festime për 20-vjeçarin Nico, pa dyshim, të ndjekura me shpejtësi nga përgëzime për 28-vjeçarin Iñaki. E njëjta gjë për dy vëllezërit, për të cilët trajneri i Ganës, Otto Addo tha se të dy ndjehen po aq spanjollë sa edhe ganezë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco