Miku i familjes mbretërore zbulon se Elizabeth po luftonte me kancerin para se të vdiste

Miku i familjes mbretërore zbulon se Elizabeth po luftonte me kancerin para se të vdiste

07:48, 26/11/2022

Mbretëresha Elizabeth luftoi fshehurazi me kancerin në vitin e fundit të jetës së saj, pohon një mik i Princit Philip në një libër të ri.

Në biografinë Elizabeth: An Intimate Portrait, që do të publikohet më 8 dhjetor, shkrimtari dhe miku i bashkëshortit të Mbretëreshës Elizabeth, Gyles Brandreth pretendon se monarkja e ndjerë vuante nga një formë e kancerit të palcës së eshtrave, simptoma më e zakonshme e të cilit është dhimbja në kocka.

Vihet re se certifikata e saj e vdekjes, e lëshuar në shtator, ka regjistruar zyrtarisht shkakun e vdekjes së saj si "pleqërinë".

“Kisha dëgjuar se mbretëresha kishte një formë mielomë – kancer në palcën e eshtrave – që do të shpjegonte lodhjen e saj dhe humbjen e peshës dhe ato ‘çështjet e lëvizshmërie’ për të cilat shpesh na flisnin në vitin e fundit të jetës së saj. 

Simptoma më e zakonshme e mielomës është dhimbja e kockave, veçanërisht në legen dhe në pjesën e poshtme të shpinës, dhe mieloma e shumëfishtë është një sëmundje që prek shpesh të moshuarit”, shkruan Brandreth, sipas Sun.

Ndërkohë, Brandreth, i cila mban një pozicion unik si mik dhe biograf i familjes mbretërore, tregon se mbretëresha kishte thënë se donte të ishte e zënë me aktivitete pasi kjo e ndihmonte të përballonte humbjen e burrit të saj prej 73 vitesh, Filipit të Madh.

Sipas fjalëve të dukeshës së atëhershme të Cornwall dhe tani gruaja e mbretit Charles, Camilla, e cila gjithashtu foli me autorin, vjehrra e saj ishte thjesht "e pandalshme".

Në të njëjtën kohë, sipas librit, monarkja e ndjerë ishte një nënë e dashur, por ajo ishte e gatshme të merrte vendime të vështira kur ishte e nevojshme, siç e dëshmoi në rastin e "fëmijës së saj të dashur", Princit Andrew.

Edhe pse ajo e ruajti "besimin" e saj te djali i saj i dytë, ajo nuk hezitoi t'i hiqte atij privilegjet mbretërore pas intervistës së tij katastrofike me Jeffrey Epstein në vitin 2019.

Mbretëresha Elizabeth, megjithatë, qëllimisht e lejoi veten të fotografohej duke hypur me Andrew në Windsor Park një ditë pasi ajo e liroi atë nga detyrat e tij mbretërore për të treguar mbështetjen e saj personale. 

Ajo ishte gjithashtu në favor të paraqitjes së tij pranë saj në shërbimin përkujtimor të Princit Philip.

Mbretëresha ishte gjithmonë e matur dhe nuk thoshte kurrë më shumë se ç'duhej absolutisht. 

Kur Andrew i tregoi nënës së tij të gjithë historinë e trishtuar të miqësisë së tij me pedofilin e dënuar Epstein, ajo dëgjoi me kujdes dhe u përgjigj me një fjalë "interesante".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco