Komploti i PSG për të mbajtur Mbappe fillon me pastrimin

Komploti i PSG për të mbajtur Mbappe fillon me pastrimin

10:46, 21/07/2021

Pas shpenzimeve për rreth një dekadë, Paris Saint-Germain duket se ka ndryshuar politikën e tyre të transferimeve që nga vera e kaluar pasi përparësia e tyre në këtë moment është të bindin Kylian Mbappe të qëndrojë në klub.

PSG investoi 1.25 miliardë euro në nënshkrime midis 2011 dhe 2020 por shpenzoi 62.5 milion euro vitin e kaluar dhe 76 milion euro deri më tani këtë verë, me lojtarë të klasit botëror si Sergio Ramos, Georginio Ëijnaldum dhe Gianluigi Donnarumma që nënshkruan një transferim falas.

" Nënshkrimet e reja kanë një personalitet fitues ," tha së fundmi trajneri i PSG Mauricio Pochettino .

"Ata kanë fituar shumë tituj, por jo në PSG. Ata do të bëjnë gjithçka që është e mundur për të ngritur [trofetë edhe këtu]."

E ardhmja e Mbappe

Pas rinovimit të kontratave të Keylor Navas, Angel Di Maria, Juan Bernat, Julian Draxler dhe Neymar , PSG shpresojnë të bëjnë të njëjtën gjë me Mbappe , marrëveshja e të cilit zgjat deri në 2022.

Siç ka raportuar MARCA, PSG planifikon t'i ofrojë Mbappe të njëjtën pagë si ylli tjetër i tyre, Neymar , por për ta bërë këtë ata duhet të sigurojnë para nga shitje e disa lojtarve në mënyrë që të përmbushin rregullat financiare të UEFA.

"Financat e klubeve janë prekur nga pandemia dhe kjo përfshin edhe ne," tha drejtori sportiv i PSG Leonardo për 'Le Journal du Dimanche' në 2020.

"Ne kemi humbje shumë të rëndësishme në PSG. Ne do të duhet të jemi më kreativë dhe të gjejmë zgjidhje jo shumë të shtrenjta.

"Me disa rregullime, pavarësisht se kush largohet, ekipi ynë mund të vazhdojë të jetë konkurrues."

Sipas 'L'Equipe', PSG planifikon të largojë deri në nëntë futbollistë. Donnarumma, Navas dhe Sergio Rico do të jenë tre portierët e ekipit, kështu që Alphonse Areola pritet të largohet me klubin duke e vlerësuar atë në 15 milion euro.

Achraf Hakimi konsiderohet si titullar i PSG-së si mbrojtës i djathtë, me Abdou Diallo, Thilo Kehrer dhe Colin Dagba që janë alternativat e Pochettino, por dy të parat vlerësohen me 25 milion euro secila dhe mund të largohen këtë verë, ndërsa një tjetër mbrojtës Mitchel Bakker tashmë është bashkuar Bayer Leverkusen për shtatë milionë euro.

Ndërkohë, Marco Verratti, Ander Herrera, Danilo dhe Ëijnaldum janë të gjithë duke qëndruar në klub por mesfushorët si Leandro Paredes (çmimi i vendosur në 20 milion euro), Idrissa Gueye (15 milion euro) dhe Rafinha Alcantara (15 milion euro) mund të largohen.

Në sulm, Mauro Icardi është në shitje me PSG duke kërkuar 40 milion euro, ndërsa L'Equipe raporton se Pablo Sarabia mund të largohet për 22 milion euro dhe Arnaud Kalimuendo do t'u kushtojë pretenduesve të mundshëm 10 milion euro.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco