Ceferin: VAR duhet të përmirësohet, të përdoret vetëm në rastet e diskutueshme

Ceferin: VAR duhet të përmirësohet, të përdoret vetëm në rastet e diskutueshme

16:17, 29/10/2020

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin foli në maratonën dixhitale “SportLab” për përdorimin e VAR.

Ky është mendimi i tij në lidhje me këtë temë: Ka shumë propozime, se si të përmirësohet VAR. Për mua gjëja më e dobishme është që të përdoret për situatat më të diskutueshme. Në disa liga loja ndërpritet për shumë minuta, kjo nuk është e mirë për futbollin.

 Zgjidhja është të kufizoni aplikimin e VAR, tek prekja e topit me dorë për shembull ka disa dyshime. Ose te offside 1-2 cm. Dhe sigurisht mbi portierin i cili mund të kalojë vijën me disa centimetra gjatë goditjes së penalltisë", tha Ceferin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco