Berisha kujton Ibrahim Rugovën: Rama bllokon prej 7 vitesh vendosjen e shtatores në Tiranë

Berisha kujton Ibrahim Rugovën: Rama bllokon prej 7 vitesh vendosjen e shtatores në Tiranë

22:22, 21/01/2022

Lideri historik i PD Sali Berisha ka përkujtuar ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova në 16-vjetorin e ndarjes nga jeta. 

Berisha shkruan në Facebook se shqiptarët përulen me nderimin më të madh, mirënjohen më të thellë para kujtimit dhe veprës së pavdekshme të tij.

Gjithashtu, Berisha sjell në vëmendje qëndrimin e kryeministrit Edi Rama i cili prej 7 vitesh bllokon vendosjen e shtatores së Rugovës në Tiranë. 

Postimi:

16 vjet me pare mbylli syte pergjithmone Presidenti Rugova!

Te dashur miq, 16 vite me pare familja, miqte, bshkepuntoret e tij, qytetaret e Kosoves dhe te gjithe shqiptaret i dhane lumtumiren e fundit Presidentit Ibrahim Rugova, njerit prej burrave me te shquar te kombit tone, intelektualit mendje ndritur, shtetarit dhe politikanit gjeni, misionarit vizionar e arqitektit te lirise dhe pavaresise se Kosoves.

Sot te gjithe shqiptaret kudo qe jane perulen me nderimin me te madh, mirenjohen me te thelle para kujtimit dhe vepres se pavdekshme te Presidentit te ndjere Dr Ibrahim per gjithçka beri ai per lirine e shqiptareve dhe dinjitetin e kombit tone.

Por sot pas 16 vitesh Edvin Kristaq Rama, argati i Vuçiçit ne nje akt vasaliteti antikombetar me urdher te Beogradit nuk lejon per te shtatin vit me radhe vendosjen ne Tirane te shtatores te Presidentit te ndjere Dr Ibrahim Rugova, duke harruar se ai ka fituar pergjithmone perjetesine ne zemrat e shqiptareve dhe panteonin e lirise se tyre.

Nderim per jete te jeteve, kujtimit te ndritur dhe vepres se pavdekshme te presidentit Dr Ibrahim Rugova. sb

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco