Suspendohen tre policë, nuk reaguan për një dasmë në Podujevë

Suspendohen tre policë, nuk reaguan për një dasmë në Podujevë

18:47, 10/08/2020

Tre zyrtarë policorë të stacionit policor të Podujevës janë suspenduar mbrëmë për shkak të dyshimit se nuk kanë përmbushur detyrën zyrtare me rastin e ndërhyrjes në një aheng familjar-dasmë, i cili mbahej në një restorant duke shpërfillur vendimin e qeverisë.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Inspektoratit Policor, Arbër Beka.

“Inspektorati Policor i Kosovës mbrëmë (09 Gusht 2020), gjatë realizimit të Planit Operativ “Monitorimi i respektimit të vendimeve mbi zbatimin e masave parandaluese kundër përhapjes së Covid-19″, ka hasur në mos zbatim të Vendimit të Qeverise së Republikës së Kosovës për masat ndaj Covid-19 nga tre zyrtarë policorë në Podujevë”, ka deklaruar Beka.

Beka ka thënë se krahas kësaj të njëjtit dyshohen edhe për mos zbatimin e Urdhrit Operativ të policisë për gatishmëri dhe reagim për  Covid-19.

“Krahas kësaj të njëjtit dyshohen edhe për mos zbatimin e Urdhrit Operativ të policisë për gatishmëri dhe reagim për  Covid-19. duke mos reaguar  në një informatë që kishin pranuar për mbajtjen e një ahengu familjar (dasmë) në komunën e Podujevës. Si pjesë e procedurave administrative hetimore të njëjtit janë suspenduar me rekomandim të  IPK-së”, ka përfunduar Beka.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco