Serie-A/ Inter shkatërron Veronën, Milan ndalet nga skuadra e vendit të parafundit

23:13, 03/05/2023

U luajtën katër ndeshje të tjera të javës së 33-të të Serisë A u luajtën

Inter fitoi me rezultatin tenistik 6-0 ndaj Veronës në transfertë.

Gjithçka nisi me autogolin e Alfredo Gaich dhe më pas në minutën e 36-të Hakan Calhanoglu shënoi një gol të mrekullueshëm për të kaluar Interin në epërsi të dyfishtë.

Në minutën e 37-të, Edin Dzeko shënoi një gol që i dha fund agjërimit të tij disamujor. Ai bëri shkëlqyeshëm dhe shënoi për epërsi 0-3. Ky ishte rezultati i pjesës së parë.

Zikaltërit nuk u ndalën me kaq, dhe në pjesën e dytë. Fillimisht Lautaro Martinez luajti me mjeshtëri dhe shënoi me një goditje për 0:4 në minutën e 55-të, para se të futej sërish në skenë Edin Dzeko në minutën e 61-të.

Dzeko bëri një kryevepër të vërtetë, me një “fake” u vendos në këmbën e majtë dhe më pas goditi këndin e largët për 0-5. Ajo që është edhe më e rëndësishme, kështu arriti në jubileun e madh të 400 golave ​​në karrierë. Në fund të ndeshjes, Lautaro Martinez shënoi një tjetër gol për finalen 0-6.

Në ndeshjet e tjera pati rezultate më interesante. Sigurisht, më interesante është ajo në të cilën Milani u ndal nga Cremonese në 1-1.

Golin e epërsisë së ndeshjes e shënoi David Okereke në minutën e 77-të të ndeshjes në San Siro. Megjithatë, Junior Messias barazoi për Milanin në minutat e fundit.

Benjamin Tahirovic-i ynë ka hyrë në lojë në fund të ndeshjes ndërmjet Monzës dhe Romës (1-1), ndërsa Lazio ka mposhtur në shtëpi Sassuolo-n me rezultatin 2-0 dhe kështu ka shtyrë edhe një herë festën e kampionatit të Napolit, që priste humbjen e Lazio-s .