Kupa e Shqipërisë/ Tirana një hap larg kualifikimit, Egnatia dhe Laçi ndahen në 'paqe'

15:00, 28/02/2023

Tirana mposhti me rezultatin e thellë 4-1 Kastriotin në transfertë. Kështu, bardheblutë duken thuajse të sigurt në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë pasi ndeshja e radhës nuk pritet të ketë histori kualifikimi për të diskutuar. Golat në këtë takim kanë qenë pas tjetrit dhe kjo e ka bërë jo pak të veçantë. Teksa pjesa e parë u mbyll 0-0, vetëm 10 sekonda pas nisjes të së dytës, ishte Patrik që kaloi në avantazh Tiranën. Por nuk u mbyll këtu, pasi Patrik realizoi sërish në minutën e 47 për të gjetur dopietën në të vetëm dy minuta.

Santiago Selmani do të ngushtonte shifrat me penallti në të 57, por në aksionin e radhës të Tiranës, Berisha shënoi edhe golin e 3 në të 58. Për t’i dhënë fund historisë mendoi portieri i Kastriotit me një gabim të pafalshëm nga ku Nikqi me portën e boshatisur gjeti edhe golin e katërt. Nuk ishte kjo panorama e ofruar në ndeshjen tjetër të Kupës së Shqipërisë mes Egnatias dhe Laçit. Asnjë prej këtyre ekipeve nuk arritën që të shënonin duke lënë gjithçka të hapur për takimin e radhës së fazës çerekfinale.