Apple është interesuar për të blerë Manchester United në një marrëveshje prej 5,8 miliardë paund

Apple është interesuar për të blerë Manchester United në një marrëveshje prej 5,8 miliardë paund

12:55, 24/11/2022

Sipas raportimeve, gjiganti amerikan i teknologjisë Apple i është bashkuar garës për të blerë Manchester United.

United konfirmoi lajmin e bujshëm se klubi më i madh i futbollit në botë është efektivisht në shitje në një deklaratë të lëshuar në fillim të kësaj jave.

Me United tani në dispozicion, një raport nga Daily Star  ka pohuar se kompania më e madhe e teknologjisë në botë mund të jetë e interesuar të blejë klubin për 5.8 miliardë paundë.

Firma e teknologjisë me bazë në Kaliforni nuk ka pasur kurrë më parë një ekip të madh sportiv në pronësi, por mundësitë komerciale të ofruara nga United thuhet se janë një faktor kryesor në interesin e tyre.

Çdo marrëveshje e mundshme pothuajse me siguri do të bëhej blerja më e kushtueshme e një klubi futbolli në histori, duke tejkaluar tarifën prej 4.25 miliardë funtesh që një konsorcium i udhëhequr nga Todd Boehly pagoi për Chelsean në fillim të këtij viti.

CEO Cook është vetëm i fundit në një linjë të individëve të profilit të lartë që kanë treguar interes për të marrë përgjegjësinë në Old Trafford.

CEO  tani-Twitter, Elon Musk, me shaka shkroi në platformë këtë verë se ai do të blinte klubin, dhe postimi i 51-vjeçarit mblodhi më shumë se 800,000 pëlqime.

Superylli i UFC-së, Conor McGregor, ka hedhur gjithashtu kapelën e tij në ring, pasi më parë ka shprehur interes për marrjen e klubit.

34-vjeçari shkroi në Twitter pas shpalljes së Superligës Evropiane në prill të vitit të kaluar, duke shkruar: “Hej djema, po mendoj të blej Manchester United! Çfarë mendoni?'

Irlandezi shtoi se do të donte të merrte një ekip sportiv 'në një fazë'.

“Një bisedë doli në lidhje me Celtic fillimisht për të qenë i sinqertë. Për të blerë aksione nga Dermot Desmond. Sigurisht që jam i interesuar të blej një ekip sportiv në një fazë! Si Celtic ashtu edhe Man United janë skuadra që më pëlqejnë. Por unë jam i hapur. Ndjej se mund të bëj gjëra të mëdha për një klub.'

Joel dhe Avram Glazer kanë qenë kryesisht të papëlqyeshëm në mesin e tifozëve që kur morën drejtimin e klubit në 2005.

Reagimi për marrjen e United nga bankierët e investimeve amerikane ishte i tillë që disa mbështetës formuan klubin e shkëputur FC United të Mançesterit në shenjë proteste.

Pakënaqësia për drejtimin e United çoi gjithashtu në lëvizjen e gjelbër dhe të artë me tifozët që mbanin shalle që përshkruanin ngjyrat origjinale të klubit dhe rezultuan në një sërë protestash që u organizuan brenda dhe jashtë Old Trafford.

Një deklaratë e klubit nga e marta përshkruan synimet e Glazers për të shitur: 

"Manchester United plc (NYSE:MANU), një nga klubet sportive më të suksesshme dhe historike në botë, njofton sot se Bordi i Drejtorëve të Kompanisë ("Bordi") po fillon një proces për të eksploruar alternativat strategjike për klubin.

“Procesi është krijuar për të rritur rritjen e ardhshme të klubit, me qëllimin përfundimtar të pozicionimit të klubit për të përfituar nga mundësitë si në fushë ashtu edhe komerciale.

“Si pjesë e këtij procesi, Bordi do të marrë në konsideratë të gjitha alternativat strategjike, duke përfshirë investimet e reja në klub, një shitje ose transaksione të tjera që përfshijnë Kompaninë.

“Kjo do të përfshijë një vlerësim të disa nismave për të forcuar klubin, duke përfshirë rizhvillimin e stadiumit dhe infrastrukturës, dhe zgjerimin e operacioneve tregtare të klubit në shkallë globale, secila në kontekstin e rritjes së suksesit afatgjatë të klubit për meshkuj, femra dhe ekipet e akademisë, dhe duke sjellë përfitime për tifozët dhe palët e tjera të interesuara.' 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco