Maradona vdiq më 25 nëntor si Fidel Castro dhe George Best

Maradona vdiq më 25 nëntor si Fidel Castro dhe George Best

12:44, 26/11/2020

Të bashkuar deri në fund, Diego Armando Maradona ndau dritë hijet brenda vetes si pak ikona të tjera në histori, jo vetëm në sport.

 Dhe me dy nga këto ai gjithashtu ndan një datë vendimtare , atë të vdekjes. 

Më 25 nëntor, katër vjet më parë, udhëheqësi kuban Fidel Castro u largua nga bota , i lidhur me Pibe de Oro nga një miqësi e veçantë që zgjati dekada. 

Në atë kohë, një Maradona shumë i prekur rrëfeu se Fidel kishte qenë si një baba për të:

" Nëse ngrihem çdo mëngjes sot, nëse mund të luaj sport, nëse mund të jap intervista, ia detyrohem kryesisht Fidelit ", shtoi ai. 

Best vdiq në të njëjtën ditë me Maradona

Ndër ndeshjet e ndryshme, Pibe de Oro ndan datën e vdekjes me një ikonë tjetër të futbolli rebel dhe jo-konformist, George Best , i cili vdiq më 25 nëntor 25 vjet më parë pas një beteje të gjatë me alkoolizmin.

 “ Çfarë dite e trishtueshme! Çfarë ikone, çfarë humbjeje - shkruajti djali i Best, Calum.

Djali i yllit të Manchester United , i cili udhëhoqi ‘Djajtë e Kuq’ për të pushtuar Kupën e Kampionëve në 1968 , gjithashtu ndau një pikturë murale që përshkruan fytyrat e qeshura të tre yjeve të pavdekshëm: Best, Maradona dhe Pele .

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco