Tërmetet tragjikë që kanë shkatërruar Tepelenën, Vlorën dhe Korçën

Tërmetet tragjikë që kanë shkatërruar Tepelenën, Vlorën dhe Korçën

19:38, 22/09/2019
A+ Aa A-

Gazeta franceze “Excelsior” ka botuar disa shkrime në lidhje me tërmetet e rënda që kanë tronditur Shqipërinë në vitet 1921, 1930 dhe 1931, të cilat, Aurenc Bebja i ka sjellë ekskluzivisht për publikun shqiptar :

“Një tërmet i tmerrshëm ka shkatërruar një krahinë të tërë të Shqipërisë. Disa qytete të vogla dhe shumë fshatra janë shkatërruar plotësisht. Shumë njerëz kanë gjetur vdekjen nën rrënoja. Të tjerët, duke mos dashur të lënë shtëpitë të tyre, kampojnë në gërmadha.”

Tërmeti i Vlorës në Shqipëri shkaktoi 60 të vdekur dhe 200 të plagosur

1.000 shtëpi të shkatërruara

Excelsior, e martë, 25 nëntor 1930, faqe n°5

 “Londër, 24 nëntor. – Korrespondenti i Daily Telegraf në Vjenë i shkruan gazetës së tij se tërmeti i së premtes shkatërroi 1000 shtëpi në Vlorë, ku 30 njerëz u vranë dhe 200 u plagosën.

Në rajonin e afërt malor, tërmetet shkaktuan rrëshqitje të jashtëzakonshme dherash deri në luginat, duke vrarë kështu 30 njerëz.

Një numër i madh banorësh nga Vlora ikën të strehoheshin në fshat.”

Tërmeti i Shqipërisë

Excelsior, e premte, 20 shkurt 1931, faqe n°6

“Kisha e Korçës, e cila u shkatërrua pjesërisht nga tërmetet e fundit që shkatërruan Shqipërinë.

Një kamp të plagosurish në Korçë

Siç kemi raportuar, Shqipëria u shkatërrua përsëri nga një tërmet masiv që shkaktoi shumë të vdekur. Qyteti i Korçës është shkatërruar kryesisht dhe banorët janë detyruar të strehohen nën tenda.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco