Në Kroaci 1899 të infektuar me COVID dhe 16 të vdekur

Në Kroaci 1899 të infektuar me COVID dhe 16 të vdekur

13:55, 27/07/2022
A+ Aa A-

Në 24 orët e fundit, në Kroaci janë regjistruar 1899 raste të reja të infektimit me koronavirus, duke e çuar numrin e rasteve aktive në 10.325 dhe 16 persona kanë vdekur, njoftoi sot Shtabi Kombëtar i Mbrojtjes Civile.

Ndër rastet aktive janë 647 pacientë që marrin trajtim spitalor, nga të cilët 20 janë me ventilator. Aktualisht janë 4.934 persona në izolim.

Deri më tani janë testuar gjithsej 5.033.741 persona, nga të cilët 4.862 janë testuar në 24 orët e fundit.

Deri më sot janë regjistruar gjithsej 1.180.857 persona të infektuar, nga të cilët kanë vdekur 16.265, dhe janë shëruar gjithsej 1.154.267 persona, nga të cilët 487 në 24 orët e fundit.

Kroacia deri dje ka dhënë 5.263.780 doza vaksine dhe ishin vaksinuar 59.57 për qind e popullsisë së përgjithshme ose 70.84 për qind e popullsisë së rritur.

Deri dje janë vaksinuar 2.316.318 persona me të paktën një dozë dhe prej tyre është kryer vaksinimi për 2.246.209 persona, janë 2.042.552 persona të vaksinuar me dy doza dhe 203.657 persona të vaksinuar me vaksinën Janssen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco