Alarm në Greqi për rrezikun e lartë të paraqitur nga Omicron Maria Theodoridou

Alarm në Greqi për rrezikun e lartë të paraqitur nga Omicron

09:57, 30/11/2021
A+ Aa A-

Athinë - Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të hënën për rrezikun e lartë të paraqitur globalisht nga varianti Omicron, autoritetet shëndetësore greke këmbëngulën se pavarësisht ndikimit të mundshëm në efikasitetin e tyre, vaksinat mbeten mbrojtja më e mirë.

“Vaksinimi, pavarësisht reduktimit të mundshëm të efektivitetit [për shkak të mutacionit Omicron], është ende një mburojë mbrojtjeje”, theksoi presidentja e Komitetit Kombëtar të Vaksinimit, Maria Theodoridou.

“Ekziston një frikë në rritje se vaksinat mund të jenë joefektive,” tha ajo, duke vënë në dukje se sipas OBSH-së, infeksionet priten edhe te personat e vaksinuar, por “përmasat e problemit pritet të jenë të vogla”, tha ajo.

“Ne po përjetojmë një situatë që pritej dhe mund të trajtohet me furnizimin e vaksinave në vendet me mbulim të ulët vaksinimi,” tha ajo, duke shtuar se ndryshimi me Omicron “është numri i madh i mutacioneve që shfaqen në gjenin e spikes. proteina, të cilën virusi e përdor për të pushtuar trupin.”

“Nuk dihet në këtë fazë sa ngjitës është virusi, por ka mundësi që të jetë më ngjitës”, vuri në dukje ajo, ndërsa sqaroi se ende nuk dihet nëse ky variant i ri shkakton një sëmundje më të rëndë.

Në të njëjtën kohë presioni mbetet i lartë në Sistemin Kombëtar të Shëndetit, pasi 657 pacientë mbetën të intubuar në njesitë e kujdesit intensiv të hënën, një rritje e mëtejshme nga niveli i lartë i së dielës.

Autoritetet shëndetësore njoftuan gjithashtu 6,677 raste të reja dhe 104 vdekje gjatë 24 orëve të mëparshme. Shumica e pacientëve (526 ose 80.06%) janë ose të pavaksinuar ose vetëm pjesërisht të vaksinuar, ku 131 (19.94%) janë plotësisht të vaksinuar.

Numri i përgjithshëm i rasteve të koronavirusit në Greqi që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 931,183, me një total prej 18,067 vdekjesh në të njëjtën periudhë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco