Server: SHBA, BE dhe NATO duhet të kundërshtojnë ‘botën serbe’

Server: SHBA, BE dhe NATO duhet të kundërshtojnë ‘botën serbe’

18:02, 22/07/2021
A+ Aa A-

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe NATO duhet të njohin ideologjinë e “botës serbe” si anti-demokratike dhe ta kundërshtojnë me vendosmëri, tha për Avaz, Daniel Server, profesori amerikan në Universitetin Johns Hopkins.

“Aleksandar Vulin u bë zëdhënësi kryesor i idesë që i atribuohet presidentit Aleksandar Vuçiç, dhe kjo është “bota serbe”. Kjo ide është një version i nxehtë i “Serbisë së Madhe” të Slobodan Millosheviqit, të cilin ai nuk arriti ta realizonte, sepse ai humbi të katër luftërat në vitet 1990”, theksoi Server.

Sipas mendimit të tij, Vuçiç dëshiron që serbët të bashkohen në një hapësirë të vetme politike dhe shtet, pa dhunë.

“Shanset për këtë janë të vogla, dhe Serbia ka tetë fqinjë të menjëhershëm. Të gjitha vendet fqinje kanë pakica serbe, megjithëse në Bullgari është shumë e vogël. Gjashtë nga këto vende janë anëtare të NATO-s (Kroacia, Bullgaria, Hungaria, Maqedonia Veriore, Mali i Zi dhe Rumania). Dy trupat e tjerë pritës të BE-së dhe NATO-s u angazhuan për integritetin e tyre territorial, domethënë Bosnja-Hercegovina dhe Kosova. Çfarë ndodhi kur Serbia u përpoq të zgjeronte hapësirën e saj politike në vitet 1990 dhe të bashkonte disa nga ato pakica në një shtet? Lufta me Slloveninë, Kroacinë, BH, Kosovën dhe NATO-n. Rezultati ishte që serbët nga vendet fqinje u larguan në Serbi dhe asnjë centimetër i vendeve fqinje nuk i janë dhënë Serbisë”, theksoi Server.

Ai shtoi se, në mënyrën klasike të agresorit, Vulin e shpjegoi këtë nevojë me dëmin e shkaktuar serbëve.

Serveri beson se Vuçiç është i gatshëm të heqë dorë nga pushtimi i tërë Kosovës dhe tërë BH-së.

“E tëra që ai dëshiron janë “pjesë serbe”, afërsisht 15 për qind e Kosovës dhe 49 për qind e Bosnjës. Ai gjithashtu do të ishte i lumtur për “pjesë” të Kroacisë, dhe ndoshta është Sllavonia Lindore. Ai dëshiron të gjithë Malin e Zi. Është koha që Brukseli t’i thotë atij se BE-ja nuk do të pretendojë më se anëtarësimi është një mundësi për një vend që kultivon ambicie territoriale dhe nuk respekton kufijtë e fqinjëve të tij. Dhe është koha që Uashingtoni të sinjalizojë qartë se NATO do të mbrojë të gjithë fqinjët e Serbisë nga qëllimet e Beogradit”, theksoi Server.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco