Vendi në karantinë/ Policia nxjerr me gaz lotsjellës nga xhamitë besimtarët myslimanë në Turqi

Vendi në karantinë/ Policia nxjerr me gaz lotsjellës nga xhamitë besimtarët myslimanë në Turqi

20:58, 03/05/2021
A+ Aa A-

Në funksion të masave bllokuese anti-Covid, policia turke ka hyrë me forcë brenda një xhamie duke shpërndarë besimtarët që po luteshin.

Ndërsa vendi ka hyrë në bllokim total për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus, policia vendase ka hedhur gaz lotsjellës ndaj besimtarëve jo të shumtë në numër.

Ata i përkasin një grupimi të quajtur “Furkan”.

Besimtarët janë larguar me forcë nga tre xhami në Turqinë jugore, duke thënë se tubimet e tyre të lutjeve ishin një provokim kundër kufizimeve të bllokimit të COVID-19.

Pamjet treguan se policia u përlesh me një grup njerëzish në një xhami në provincën e Gaziantep të dielën dhe i nxori me forcë, ndërsa disa bërtisnin: “Ne po lexojmë Kuran“. Një oficer mund të shihej duke përdorur spraj piper.

Lutja në xhami nuk është e ndaluar sipas masave, por autoritetet në Gaziantep thanë që grupet po përpiqeshin të kufizoheshin në xhami për ditët e fundit të Ramazanit pa leje paraprake.

Zyra e guvernatorit të Gaziantep tha të hënën se 76 personat që hynë në tre xhamitë, ishin në hetime të mëparshme nën akuzat e terrorizmit, shkruan “Reuters”.

Ajo tha se policia i kishte ndaluar ata pasi ishin futur në mosbindje civile dhe filluan të betoheshin, duke shtuar se proceset gjyqësore kishin filluar për sjellje kërcënuese dhe fyese dhe për shkelje të bllokimit.

“Njerëzit që kryejnë këtë provokim janë pasues të (udhëheqësit fetar) Alparslan Kuytul të cilët janë hetuar shumë herë më parë me akuza terrorizmi dhe qëllimi i tyre nuk është adhurimi por mosbindja civile,” tha zyra e guvernatorit.

Kuytul, i cili u arrestua në 2018 dhe u gjykua për akuza të lidhura me terrorizmin, por u shpall i pafajshëm vitin e kaluar, tha në llogarinë e tij në Twitter se anëtarët e grupit të tij kishin kërkuar thjesht të adhuronin dhe nuk po përfshiheshin në provokim.

Zyra e guvernatorit tha se oficeri që përdori llak piper brenda xhamisë ishte pezulluar.

Turqia ka vendosur një bllokim të plotë nga 29 prilli deri më 17 maj, ndërsa rastet e përditshme të koronavirusit u rritën në rekorde të reja.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco