Përfundon takimi i delegacioneve greko-turke, enigmatike çështjet e diskutuara

Përfundon takimi i delegacioneve greko-turke, enigmatike çështjet e diskutuara

14:36, 25/01/2021
A+ Aa A-

Kanë përfunduar takimet mes delegacioneve greko-turke të mbajtur ditën e sotme në Stamboll në lidhje më problemet dhe uljen e tensioneve mbi të drejtat në detet Egje dhe Mesdhe.

Sipas njoftimeve të bërë nga mediat greke nuk është e qartë se cilat janë çështjet e shtruara për diskutim në tryezën e bisedimeve.

Në diskutimet jozyrtare - jo-detyruese - midis delegacioneve diplomatike Greke dhe Turke, të cilat u zhvilluan në "Dolma Bahce" në Stamboll, secila palë thuhet se paraqiti versionin e vet të çështjeve që duhet të përfshihen në axhendën e bisedimeve që do të ndiqen. Ishte raundi i 61-të i të ashtuquajturave kontakte eksploruese, të rënë dakord për të rifilluar në mënyrë që të përpiqet një debat midis Athinës dhe Ankarasë mbi çështjet e ndezura të Mesdheut Lindor dhe Egjeut, me përcaktimin e zonave detare në ballë, shkruan Protothema.

Greqia u përfaqësua në bisedime nga Ambasadorët Pavlos Apostolidis dhe Alexandros Kouyou dhe zonja Ifigenia Kanara dhe Turqia u përfaqësua nga Zëvendës Ministri i Jashtëm Sedat Onal, Baris Kalkavan dhe Drejtori i Përgjithshëm i Forcave Ajrore Turke Aerita

Deri më tani nuk ka asnjë informacion mbi përmbajtjen e bisedimeve, as mbi çështjet që pala turke kërkoi të përfshihen në axhendën e bisedimeve. Përgjigja e palës greke ndaj pikëpamjeve të turqve pritet të zhvillohet në raundin tjetër, në raundin e 62-të, të kontakteve eksploruese që pritet të zhvillohen në territorin grek. Zhvillimi i pozicioneve turke në përgjigje të argumenteve greke pritet gjithashtu në këtë takim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco