Greqia: avionë turq shkelën hapësirën tonë mbi dy ishuj në Egje

Greqia: avionë turq shkelën hapësirën tonë mbi dy ishuj në Egje

14:09, 20/01/2021
A+ Aa A-

Athinë -  Avionë luftarakë turq F-16 fluturuan mbi ishujt Anthropofagoi dhe Strongyli në lindje të detit Egje të mërkurën, tha Shtabi i Përgjithshëm i Mbrojtjes Kombëtare Greke.

Dy avionë F-16 hynë në Rajonin e Informacionit të Fluturimit të Athinës pa paraqitur një plan fluturimi dhe fluturuan mbi Strongyli dhe Anthropofagoi në lartësinë 20,000 metra.

Fluturimet u regjistruan në orën 13.41 dhe në orën 13.43 përkatësisht.

Ndërkohë, një çift tjetër avionësh F-16 fluturuan mbi Strongyli dhe Anthropofagoi në lartësinë 10,000 këmbë. Këto u regjistruan në 13.43 pasdite dhe 13.44 pasdite.

Avionët turq u shoqëruan nga avionët grekë në përputhje me rregullat ndërkombëtare të angazhimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco