Harta turke shkakton alarm në Greqi/ Ja ishujt që pushtohen të parët në rast lufte

Harta turke shkakton alarm në Greqi/ Ja ishujt që pushtohen të parët në rast lufte

20:21, 14/08/2020

Tensioni vijon të jetë i lartë mes Turqisë dhe Greqisë me rikthimin e anijes turke të kërkimit Oruç Reis gjatë mëngjesit të sotëm në Zonën Ekskluzive Ekonomike të pretenduar nga grekët.

Gazeta proqeveritare turke “Yeni Safak” ka patur nĂ« faqen e saj tĂ« parĂ« sot njĂ« shkrim nĂ« lidhje me ishujt grekĂ« nĂ« kufi me TurqinĂ«, tĂ« cilĂ«t sipas saj janĂ« tĂ« mbushura me baza ushtarake, armatime dhe ushtarĂ« nĂ« kundĂ«rshtim me marrĂ«veshjen e LozanĂ«s.

Sipas medias turke, ishujt Mitilini, Lemnos, Chios, Kos dhe Rodos duhej të ishin të demilitarizuar, por Greqia i ka mbushur ato me baza ushtarake duke shkelur konventat ndërkombëtare. Në rast lufte sipas medias turke, duke qenë se janë baza ushtarake, këto ishuj janë objektivat e parë të ushtrisë turke.

“Greqia vijon piraterinĂ« me ishujt nĂ« Egje. Kur u nĂ«nshkrua marrĂ«veshja e LozanĂ«s, shumĂ« ishuj nuk i kaluan GreqisĂ«, por me kalimin e kohĂ«s ajo vendosi atje banorĂ« dhe ushtri”, shkruan media turke.

NjĂ« deklaratĂ« e tillĂ« ka bĂ«rĂ« bujĂ« nĂ« mediat greke, kur “Protothema” i referohet me argumentin se ishujt nĂ« fjalĂ« janĂ« objektivat e parĂ« tĂ« TurqisĂ« nĂ« rast tĂ« njĂ« lufte me TurqinĂ«.

Prej disa ditĂ«sh, grupi i anijeve tĂ« kĂ«rkimit tĂ« TurqisĂ« tĂ« udhĂ«hequra nga “Oruç Reis” Ă«shtĂ« duke lundruar nĂ« zonĂ«n e kontestuar detare mes GreqisĂ« dhe TurqisĂ« duke bĂ«rĂ« qĂ« nĂ« rajon tĂ« mblidhen njĂ« numĂ«r i madh anijesh ushtarake tĂ« tĂ« dy shteteve. 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco