Rikthehet virusi i Nilit Perëndimor në Greqi/ Konfirmohet 1 i vdekur dhe dhjetë raste infeksioni

Rikthehet virusi i Nilit Perëndimor në Greqi/ Konfirmohet 1 i vdekur dhe dhjetë raste infeksioni

19:41, 30/07/2020

Dhjetë raste të infeksionit nga virusi i Nilit Perëndimor raste dhe një rast vdekje të një pacienti mbi moshën 80 vjeç me sëmundje themelore janë regjistruar në Greqi që nga fillimi i periudhës 2020, deri sot.

Këto shifra vijnë sipas një raporti javor të mbikëqyrjes epidemiologjike të infeksionit të virusit Nilit Perëndimor, të Organizatës Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).

Nëntë nga 10 raste të paraqitura kanë shrregllimr të Sistemit nervor Qendror (CNS, encefalit dhe / ose meningjit dhe / ose paralizë akute) ndërkohë që njeri  kishte manifestime të buta (sëmundje febrile) / pa manifestime të CNS.

10 rastet e infeksionit me virusin e Nilit Perëndimor  në Greqi janë regjistruar në vendbanime në Njësitë Rajonale të Xanthi , Karditsa, Kavala , Serres, Pieria  dhe Attica Lindore . Kjo është do te jetë në qendër të vëmendjes  nga diagnostikimi i rasteve të  këtij virusi të ardhmen e afërt (dhe në funksion të ndërgjegjësimit të profesionistëve të shëndetit), raporton EODY. Vihet re se sipas rezultateve të një studimi sero-epidemiologjik të kryer në vitin 2010, për çdo 1 rast të infeksionit të virusit të Nilit Perëndimor  me infeksion CNS, ka afërsisht 140 persona të infektuar me virusin (me simptoma të buta ose asimptomatike).

Virusi i Nilit Perëndimor transmetohet kryesisht përmes kafshimit të mushkonjave "të zakonshme" por që janë të infektuara . Rezervuari kryesor i virusit në natyrë janë  kryesisht zogjtë e egër, nga të cilët infektohen mushkonjat, ndërsa njerëzit nuk e transmetojnë më tej virusin në mushkonjat e tjera. Shumica e njerëzve të infektuar me virus janë asimptomatikë, afërsisht 20% shfaqin simptoma të butë të sëmundjes virale dhe më pak se 1% janë manifestime më të rënda të sistemit nervor qendror, veçanërisht encefalit , meningjit , paralizë akute flakide .

Manifestimet më të rënda zakonisht ndodhin te njerëzit e moshuar, pacientët me imunomompromis dhe në përgjithësi njerëzit me sëmundje themelore kronike. Mbikëqyrja epidemiologjike e sëmundjes, zbatimi në kohë i programeve të duhura të kontrollit të mushkonjave dhe miratimi i masave mbrojtëse individuale kundër mushkonjave janë masat më të rëndësishme për parandalimin e sëmundjes ndërkombëtarisht.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco