Marrëveshja për emrin/ Ish-ministri shqiptar në Syri.net: Është historike, fiton populli

Marrëveshja për emrin/ Ish-ministri shqiptar në Syri.net: Është historike, fiton populli

18:10, 18/06/2018

Ish-ministri shqiptar në Maqedoni, Xhelil Bajrami, i ftuar në studion e lajmeve të Syri.net, e ka cilësuar arritje madhore marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin.

Ai tha se me këtë marrëveshje mori fund bllokimi 25 vjeçar i Maqedonisë, Ndërsa shtoi se nga kjo marrëveshje dalin të fituar të gjithë.

‘Është një lajm historik Për Republikën e Maqedonisë së Veriut tashmë dhe Greqisë, pas 25 viteve bllokim të Maqedonisë nga ana e Greqisë, për tu bërë pjesë e NATO-s dhe BE-së.

Them se është moment historik sepse me këtë marrëveshje përfitojnë të gjithë. Ballkani është më i sigurtë’, tha Bajrami.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment