Modric dhe Livakovic heronj të Kroacisë!

Modric dhe Livakovic heronj të Kroacisë!

15:20, 10/12/2022
A+ Aa A-

Jehonë në të gjithë planetin e futbollit. Kur dukej se Brazili po shkonte drejt fitores, Kroacia do të arriti të barazonte 1-1 në kohën shtesë për ta çuar ndeshjen në penallti dhe të triumfonte  4-2 për t'u kualifikuar në gjysmëfinalen e Kupa e Botës 'Katar 2022'.

E para nga duelet e çerekfinaleve të Kupës së Botës 'Katar 2022', u zhvillua të premten mes Brazilit dhe Kroacisë.

Pritej që Seleçaot të tregonin edhe një herë diçka nga Jogo Bonito që shfaqën kundër koreanëve, por me Luka Modric si komandant në fushë, skuadra kroate e drejtuar nga Zlatko Dalic do të arrinte të ndërpresë qarqet e funksionimit sulmues të superskuadrës së Tites, duke arritur të mbyllë pjesën e parë pa tentativa serioze në portën e tyre.

Sigurisht, toni ndryshoi në pjesën e dytë, në të cilin Brazili sulmoi fortë Kroacinë, por portieri i kroatëve Dominik Livakovic, arriti të bllokonte goditjet e Neymar, Lucas Paqueta dhe Richarlison për të ruajtur rezultatin 0-0 që detyroi kohën shtesë, me Neymar që rekordin e Peles me 77 gola në minutën e 105+,  me një gol të mrekullueshëm, por që minutën e 116', u zhvlerësua nga Petkovic që barazoi rezultatin në mënyrë që gjithçka do të vendosej nga penalltitë.

Me Marquinhos që goditi në shtyllë penalltinë e fundit, pasi Livakovic kishte pritur penalltinë e Rodrygo, Kroacia do të fitonte 4-2 për t'u kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Botës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco