Dalic hap zemrën: Shumë njerëz shqetësohen nga kombëtarja kroate, donin të më rrëzonin por nuk ia dolën

Dalic hap zemrën: Shumë njerëz shqetësohen nga kombëtarja kroate, donin të më rrëzonin por nuk ia dolën

12:11, 10/12/2022
A+ Aa A-

Trajneri kroat Zlatko Dalic ka mbajtur një konferencë për shtyp mëngjesin e sotëm pas kalimit në gjysmëfinale të Kupës së Botës në Katar.

"Jam krenare që Kroacia është në mesin e katër skuadrave më të mira në botë. Kjo ishte një natë e mrekullueshme për popullin kroat. E gjithë bota na shikoi dhe admiroi cilësinë tonë. Kur mposht Brazilin, duhet të jesh i lumtur dhe krenar. Jam i lodhur, por i lumtur për fat të mirë. Duhet ta shijoni këtë, por jo shumë. Sot fillon përgatitja për Argjentinën", tha Dalic dhe shtoi:

 

"Mendoj se është një privilegj të kesh një kombëtare të tillë. Mesazhi më i fortë është të mos dorëzohemi, se gjithçka është e mundur. Ne po e përsërisim historinë", tha Dalic, i cili tashmë po përgatit taktikat për Argjentinën.

 

"Ne e penguam Neymarin, tani do t'i kushtojmë vëmendje si të ndalojmë. Duhet të jemi të kujdesshëm që të mos i lëmë hapësirë. Çelësi do të jetë të jetë mbrojtja dhe nëse e përsërisim mënyrën se si luajtëm kundër Brazilit, atëherë nuk do të ketë hapësirë ​​për të", tha Dalic dhe më pas zbuloi recetën e suksesit.

 

“Kur mora ekipin kombëtar nuk kishte shumë besim tek unë. Me kalimin e kohës edhe unë mësova dhe tani jemi këtu ku jemi. Më e rëndësishmja është që u kam rrënjosur besimin, i kam dhënë lirinë dhe se ata më pranuan, gabova, por kam punuar për qëllime të mira, cilësia e tyre është arsyeja pse jemi këtu ku jemi, jo vetëm për shkakun tim apo për atë që bën stafi. Djemtë vijnë në grumbullim me buzëqeshje. Nuk jam shefi, nuk urdhëroj dhe as insistoj. Kurrë nuk kam hy në dhomat e tyre. Mbretëron besimi. Ne udhëhiqemi nga besimi sepse e dimë se jemi cilësorë dhe se mund ta bëjmë. Nuk jemi arrogant, të vrazhdë dhe nuk nënvlerësojmë askënd”, tha Dalic dhe shtoi:

 

"Do ta mbaj mend atë që u bë kundër meje. Ata donin të më rrëzonin dhe dështuan. Kjo është forca ime. Kjo shqetëson shumë njerëz, kjo kombëtare është një vend i patriotizmit, bashkimit, dashurisë dhe flamurit kroat. Kroacia është Kroaci, por ne nuk dorëzohemi. Falënderoj Zotin për forcën që më dha kur u dorëzova. U desh forcë për ta kaluar këtë", tha trajneri kroat.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco