Kupa e Botës 2022, Brazil: Pele uron Neymar pasi i barazoi rekordin

Kupa e Botës 2022, Brazil: Pele uron Neymar pasi i barazoi rekordin

11:42, 10/12/2022
A+ Aa A-

Aktualisht në spital, “Mbreti” Pele ka postuar një mesazh shumë të bukur për Neymar në llogarinë e tij në Instagram pasi sulmuesi i PSG-së shënoi golin e 77-të për kombëtaren, duke barazuar rekordin e tij. Një gol madhështor pas njësh-dyshi me shokun e skuadrës, i cili padyshim nuk do të ketë të njëjtën shije pas eliminimit të Brazilit nga Kroacia, me penallti, në çerekfinalen e Botërorit të Katarit.

 

“Të pashë të rriteshe, të inkurajova çdo ditë dhe më në fund mund të të përgëzoj që barazova numrin e golave ​​të mi me kombëtaren braziliane. Të dy e dimë se është më shumë se një numër. Detyra jonë më e madhe si sportistë është të frymëzojmë. Për të frymëzuar kolegët tanë aktualë, gjeneratat e ardhshme dhe mbi të gjitha për të frymëzuar të gjithë ata që e duan sportin tonë. Fatkeqësisht, sot nuk është dita më e lumtur për ne, por ju do të jeni gjithmonë frymëzimi që shumëkush aspiron të jetë. Mësova se sa më shumë kalon koha, aq më shumë rritet trashëgimia jonë. Rekordi im u vendos gati 50 vjet më parë dhe askush nuk kishte mundur t'i afrohej deri më tani. E arrite, djalosh. Unë jam 82 vjeç dhe pas kaq shumë kohësh, shpresoj se t’ju kem frymëzuar në një farë mënyre për të arritur deri këtu. Më shumë se kaq, shpresoj që suksesi juaj të frymëzojë miliona njerëz që ju ndjekin për të sfiduar të pamundurën në dukje. Trashëgimia juaj nuk ka mbaruar. Vazhdoni të na frymëzoni”, ka shkruar legjenda braziliane.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco