Na presin duele spektakolare, sot zbulohen dy gjysmëfinalistët e fundit të Botërorit të Katarit

Na presin duele spektakolare, sot zbulohen dy gjysmëfinalistët e fundit të Botërorit të Katarit

10:40, 10/12/2022
A+ Aa A-

Sot do të zbulojmë dy gjysmëfinalistët e fundit të Botërorit të Katarit.

Dje Kroacia dhe Argjentina kaluan në gjysmëfinale, pasi eliminuan respektivisht Brazilin dhe Holandën nga turneu dhe sot do të zbulojmë dyshen e dytë gjysmëfinale pas takimeve në orën 16:00 dhe 20:00.

Së pari, në orën 16:00, futbollistët nga Maroku dhe Portugalia do të zbresin në fushë. Marokenët tashmë kanë bërë një punë të madhe duke u kualifikuar në çerekfinale pasi mundën Spanjën, por duan të bëjnë një hap më tej dhe të luftojnë për medalje dhe kështu të shkruajnë historinë e futbollit afrikan. Megjithatë, ata do të kenë një detyrë jashtëzakonisht të vështirë sonte duke pasur parasysh forcën e Portugalisë.

Marokenët mund të luajnë sonte pa dy mbrojtësit kryesorë, Hakimi dhe Aguerdo, të cilët vuajnë nga lëndimet, por ka gjasa që të shtrëngojnë dhëmbët për rëndësinë e ndeshjes. Nga ana tjetër, të gjithë në radhët e Portugalisë janë në formë dhe pyetja kryesore është nëse i riu Ramos do të marrë sërish drejtimin e sulmit përpara Ronaldos.

Në orën 20:00 na pret derbi çerekfinal dhe është takimi mes Anglisë dhe Francës. Kampionët aktualë janë paksa më të favorizuar, ndonëse as “Tre Luanët” nuk mbeten pas.

Çelësi i suksesit të anglezëve do të jetë mënyra se si do të ndalet Mbappe dhe ka mundësi që ai të bllokohet nga Walker dhe Trippier në fazën e mbrojtjes ose nëse Southgate luan pesë mbrojtës që në minutën e parë.

Anglezët kanë një epërsi në mesfushë dhe do të mundohen të dominojnë atje dhe me siguri do të jetë një duel spektakolar.

Programi i ndeshjeve të sotme:

Marok - Portugali (e shtunë ora 16:00)

Angli - Francë (e shtunë ora 20:00)

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco