Messi përballet me Van Gaal pas Holandë-Argjentinë: pamjet e asaj që ndodhi

Messi përballet me Van Gaal pas Holandë-Argjentinë: pamjet e asaj që ndodhi

09:57, 10/12/2022
A+ Aa A-

Holandë-Argjentinë , çerekfinalja e dytë e Katarit 2022, ishte gjithçka tjetër veçse një ndeshje paqësore. Si për zhvillimin e veprimeve dhe situatave të lojës, ashtu edhe për disa episode në anën me shkëndija të lidhura.

Në fakt, pas përfundimit të sfidës, Lionel Messi ishte protagonist i përballjes ballë për ballë me Louis Van Gaal , trajnerin holandez që e kishte provokuar një ditë më parë duke e sfiduar në një konferencë shtypi:

“Natyrisht, ai është lojtari më i rëndësishëm për Argjentinën, më kreativi. Tetë vjet më parë në përplasjen tonë të fundit ai nuk e preku topin, prandaj nuk mund të quhet një lider.”

Përgjigja e “Pleshtit” në fund të çerekfinales, ballë për ballë me Van Gaal. Situata ishte gati të përshkallëzohej, por bashkëpunëtorët e trajnerit holandez, mbi të gjitha Edgar Davids , punuan për të rivendosur qetësinë.

“Van Gaal nuk na ka respektuar”

Gjatë ndeshjes, sulmuesi i PSG-së ishte kthyer, ndonëse indirekt, drejt Van Gaalit, duke treguar veshët në shenjë sfide, pasi konvertoi në gol penalltinë për 2-0. Më pas, sulmi i ashpër në intervistën flash dhe shpjegimi i ballë për ballë me trajnerin: " Van Gaal tha se Holanda luan futboll të mirë, por realiteti është se ata dinë të luajnë vetëm me topa të gjatë. Për eksperiencën që ka më duhet të tregojë respekt. Ai nuk duhet të kishte bërë ato deklarata,nuk më pëlqen që njerëzit të flasin para ndeshjeve. I respektoj gjithmonë të gjithë,por kërkoj respekt për veten dhe shokët e mi. Van Gaal nuk ka qene i respektueshëm ndaj nesh ” .

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco