‘Tërbim zjarri kundër korrupsionit në Bashkinë e Tiranës’/ BILD: Protesta masive në kryeqytetin e Shqipërisë

‘Tërbim zjarri kundër korrupsionit në Bashkinë e Tiranës’/ BILD: Protesta masive në kryeqytetin e Shqipërisë

10:06, 12/04/2024
A+ Aa A-

Nga Peter Tiede, BILD

Mjete ndezëse dhe zemërim masiv: Mijëra qytetarë prej ditësh kanë dalë në rrugë në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë.

Arsyeja: Një skandal i madh korrupsioni po trondit metropolin e Ballkanit Perëndimor. Drejtorët e bashkisë janë arrestuar dhe kryebashkiaku socialist kërcënohet nga hetimi.

Bëhet fjalë për miliona euro. Edhe për Shqipërinë, qytetarët e së cilës janë mësuar me korrupsionin, ky është një skandal i madh!

Pika kulmore: Mijëra persona marshuan para bashkisë të enjten, duke demonstruar kundër kryebashkiakut socialist Erion Veliaj (44), i cili konsiderohet pasardhësi i preferuar i kryeministrit Edi Rama (59). U hodhën mjete ndezëse dhe policia u desh të rrethonte godinën administrative.

Çfarë i shtyn njerëzit në rrugë: Politikanët kryesorë të qytetit thuhet se kanë themeluar kompani përmes ‘pupacëve’ të tyre, të cilave më pas u kanë dhënë kontrata publike! Dëmi i njohur deri tani: 25 milionë euro para publike në vendin e dytë më të varfër të Europës!

Dyshimi: Thuhet se është i përfshirë edhe kryetari i bashkisë.

E gjithë kjo është pjesë e një sërë rastesh korrupsioni në vendin që është kthyer në destinacionin e ri të ëndrrave në Mesdhe për mijëra gjermanë.

Prej vitesh ka pasur një skandal rreth projekteve të ndërtimit të rrugëve të papërfunduara ose tërësisht të mbiçmuara. Dhe një konflikt mbi impiantet e djegies së mbeturinave ka zier prej muajsh: Fillimisht, katër milionë euro të BE-së erdhën në vend për qendrat e riciklimit dhe kamionët e plehrave - pa u shfaqur ndonjëherë asnjë kamion plehrash apo qendër riciklimi. Më pas duhej të ndërtoheshin impiante për djegien e mbetjeve. Vetëm për Tiranën deri më tani janë shpenzuar gati 130 milionë euro. Vetëm se: Impianti nuk ekziston fare. Paratë zhdukur!

Dhe vetëm një muaj më parë, BE bllokoi TË GJITHA subvencionet bujqësore për vendin kandidat në BE. Arsyeja: korrupsioni i shfrenuar. Hetuesit e mashtrimit të BE-së kishin dhënë alarmin: fondet thjesht po vidheshin!

Shqipëria renditet në mënyrë të zymtë e 98-ta në indeksin e korrupsionit të Transparency International – pas Kazakistanit, Lesotos, Maldiveve dhe Marokut!

Një komitet i diplomatëve të lartë amerikanë (Këshilli i Ambasadorëve Amerikanë) fillimisht formuloi dyshimin “se rritja e lartë e ndërtimeve në qytet është produkt i pastrimit kriminal të parave, veçanërisht pasi krimi i organizuar, veçanërisht rrjetet e trafikut të drogës dhe korrupsioni janë bërë shenja dalluese të post- Shqipëria komuniste”.

Ministrja e Brendshme e Gjermanisë, Nancy Faeser (53, SPD) emëroi bandat shqiptare si autorët kryesorë të kontrabandës së kokainës në Gjermani të martën.

Fakti që zyrtarët e lartë tani po mbushin hapur xhepat e tyre para syve të kryebashkiakut të qytetit të Tiranës në lulëzim - kjo është një pikë e tepërt për demonstruesit në Tiranë, ku mijëra apartamente të reja qëndrojnë bosh. Fakt: Pastrimi i parave i ka rritur çmimet. Toka për ndërtim në qytetin e Tiranës tani është po aq e shtrenjtë sa në zonat kryesore të Hamburgut...

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco