Portali që sulmoi Monika Kryemadhin, lidhja e 'Eu Reporter' me kinezët dhe shkrimet e paguara

Portali që sulmoi Monika Kryemadhin, lidhja e 'Eu Reporter' me kinezët dhe shkrimet e paguara

16:56, 15/03/2023
A+ Aa A-

“EU Reporter”, një faqe lajmesh me bazë në Bruksel, ka publikuar këtë të mërkurë një artikull për ndikimin e oligarkëve rusë të lidhur me Kremlinin në Ballkanin Perëndimor dhe përpjekjet e tyre për të ndikuar në politikë.

Në artikullin e saj EU Reporter ka akuzuar krejt papritur e në kulmin e hetimeve për inceneratoret, pikërisht Monika Kryemadhi, duke aluduar se ka marrë një sërë pagesash në vitin 2017 nga kompani të kontrolluara nga biznesmenë rusë të naftës.

Por çfarë përfaqëson EU Reporter?

Ky portal është i njohur si faqe që publikon komunikatat e kompanisë kineze Huawei. Dhe madje si portal lobimi, që boton shkrime të paguara.

Faqja wikipedia e portalit e tregon këtë.

Image

Me pak fjalë rezulton se portali është në shërbim të kompanive kineze.

Madje rezulton se portali ka punuar edhe me partinë komuniste kineze dhe ka pasur kontratë me gazetën zyrtare People s Daily./ Standard

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco