‘Fox News’: Joe Biden distancohet nga muxhahedinët iranianë, vendimi i tij pritet me kritika të forta

‘Fox News’: Joe Biden distancohet nga muxhahedinët iranianë, vendimi i tij pritet me kritika të forta

10:40, 01/12/2022
A+ Aa A-

Rrjeti i madh televiziv amerikan, Fox News, raporton se administrata e presidentit Joe Biden është distancuar nga grupi i muxhahedinëve iranianë, të vendosur në Shqipëri prej disa vitesh.

Por deklaratat kanë hasur në kritika të forta nga ish-zyrtarë dhe ligjvënës amerikanë, të cilët thonë se kjo është një tradhti flagrante ndaj popullit iranian.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit deklaroi për mediat se distancohen nga muxhahedinët, pasi nuk i shohin si një alternativë e besueshme ndaj regjimit ekzistues. Po ashtu, zëdhënësi tha se kanë shqetësime serioze në lidhje me akuzat e vazhdueshme se organizata e muxhahedinëve, e njohur edhe si MEK, abuzon me anëtarët e saj.

Ky distancim i dukshëm i administratës së Biden ka ngjallur kritika të ashpra nga një numër ish-ligjvënësish dhe zyrtarësh amerikanë nga të dy krahët e politikës, që thanë në një deklaratë se po kërkohet të qetësohet regjimi iranian, duke kritikuar disidentët.

Deklarata është nënshkruar nga ish-Prokurori i Përgjithshëm, Michael Mukasey, ish-kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Newt Gingrich, ish-ambasadori i SHBA në OKB, J. Kenneth Blackwell, ish-Këshilltari për Sigurinë Kombëtare, James Jones dhe një numër ish-kongresmenësh, ish-senatorësh dhe zyrtarësh të lartë ushtarakë.

Ata thonë se platforma e MEK bazohet në parimet e demokracisë dhe lirisë fetare dhe se presidentja e MEK, Maryam Rajavi ka ‘mbrojtur publikisht një Iran të lirë dhe demokratik përballë vrasjeve të regjimit, rrëmbimeve, akteve terroriste, bombardimeve dhe dezinformacioneve’.

“Ky grup i madh opozitar ndan parimet amerikane të të drejtave të njeriut dhe përfaqësimit demokratik,” thekson deklarata.

Ndërkohë një zëdhënës i MEK tha se fakti që Departamenti i Shtetit nuk u jep mbështetje, reflekton pavarësinë e kësaj lëvizje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco