Kthehen vizat?/ Belgjika kërkon leje të posaçme për shqiptarët

Kthehen vizat?/ Belgjika kërkon leje të posaçme për shqiptarët

19:09, 12/09/2021
A+ Aa A-

Një numër shqiptarësh që kërkonin të udhëtonin drejt Belgjikës janë kthyer mbrapsht këtë të diel në aeroportin e Rinasit.

Shkak është bërë një urdhër i lëshuar nga ministria e brendshme belge se të gjithë shqiptarët që udhëtojnë drejt këtij vendi duhet të pajisen me një leje e posaçme e cila duhet të lëshohet nga ambasada e Belgjikës me seli në Sofje të Bullgarisë.

Altin Kuqi, njëri prej qytetarëve tha se kjo kërkesë ‘last minute’ ka shkaktuar rritim te shumë nga pasagjerët. Sipas tij, ky kufizim i lëvizjes jashtë vendin duket si një rikthim i vizave pasi ai shton se edhe në vendin e kontrollit të pasaportave ka pasur policë europiane.

Deri tani nuk ka asnjë lajmërim apo sqarim nga autoritetet shqiptare në lidhje me këtë problem.

/Lapsia.al

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Immigrati12/09/2021 22:29

Po' car leje kerkon Belgu kshu asht kur nuk kemi shtet ne dhe car k... do Policia Europiane ne Rinas kur ne nuk bajme pjese ne EUROPE PO FAJI ESHTE I SHTETIT TONE KURVE QE PRANON CDOLLOJ MARREVESHJE QE I THOTE EUROPA NE DEMIN TONE TE POPULLIT JQR QEVERRI E DEGJENERUAR

welcome to ramastan12/09/2021 19:49

Ramazoni na i vuri vizat prap, tall trapin belgu, merr vize ne sofie thote?! A ketyre duhet me ja q motrat me ja mush me droge e me mut gjithe evropen i qr.

Shto koment

Denonco