Lajmi i fundit

'Çim Peka LIVE'/ 'Rikthimi' i Berishës dhe e ardhmja e PD

ODIHR denoncon skandalin e patronazhistëve: Si e përdori Rama shtetin për të manipuluar zgjedhjet

ODIHR denoncon skandalin e patronazhistëve: Si e përdori Rama shtetin për të manipuluar zgjedhjet

20:39, 26/07/2021
A+ Aa A-

Raporti final i OSBE-ODHIR, ka nxirë zgjedhjet e 25 prillit dhe si ato u përdorën nga Rama dhe ministrat e tij për të fituar pushtetin.

‘Shqipëria ka probleme me ruajten e privatësisë të të dhënave personale të votuesve.

Ministrat e qeverisë dhe bashkitë përdorën fonde publike duke keqpërdorur paratë publike në fushatën elektorale.

Pati tentativa për të nxitur vota pro partisë në pushtet duke lejuar ndërtimet pa leje gjatë fushatës.

Ka raportime se shumë zyrtarë publikë bënë presion tek grupet vulnerabël për të votuar partinë në pushtet.

Organet ligjzbatuese duhet të hetojnë akuzat për keqpërdorimin e burimeve shtetërore gjatë fushatës.

Gjatë fushatës rezultoi se të dhënat e 900 mijë qytetarëve dhe preferencate tyre politike u bënë publike.

Opozita dhe Presidenti i kërkuan SPAK që të hetonte keqpërdorimin e këtyre të dhënave

Publikimi i paautorizuar i të dhënave të votuesve është një dhunim i privatësisë së tyre’

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku27/07/2021 07:17

Mbas këtij rsporti, komuniteti ndërkombëtar si dhe opozita nuk duhet ti njohin zgjedhjet, ato duhen përsëritur nën një qeveri asnjëanëse, me një KQZ e KAS të rinovuar, si dhe me shfuqizimin e të gjitha ndryshimeve të Kushtetutës të realizuara nga Parlamenti i emërusr jashtligjshëm. Njëkohësisht të përsëriten zgjedhjet lokale në të njejtën ditë. Të vijnë KQZ dhe numëruesit nga Kosova që të na mësojnë drejtësi dhe demokraci.

Shqiptari26/07/2021 23:13

MEZI PO PRES QE ZNJ. KIM TE BUZEQESHE!! SA ZGJEDHJE TE MIRA! SA ZGJEDHJE DEMOKRATIKE, TE NDERSHME DHE TE LIRA!!! DO NA MARRIN MESYSH DHE SHEMBULL E GJITHE BOTA! KUSH I FITOI ZGJEDHJET KRIMI APO POPULLI? TE NA RROJNE ZNJ. KIMETE, SHBA, Z. SORECA DHE BE! KETO ZGJEDHJE JANE TURPI ME EKSTREM I TURPEVE TE SHBA DHE BE! KETO ZGJEDHJE JANE FRUT I MBESHTETJES SE PA KURSYER TE ZYRTREVE ME TE KORRUPTUAR E ME KRIMINELE TE SHBA DHE BE NE TIRANE, NE BRUKSEL E NE WASHINGTON! JA EDHE REZULTATI I MENDER REFORMES NE DREJTESI! MANIPULIME, SHPERDORIME PUSHTETI DHE FONDESH PUBLIKE, PATRONAZHIM SIGURIMSASH, BLERJE VOTASH, KERCENIME DHE MOSLEJIM I ZGJEDHESVE NE VOTIME DUKE IU BLERE KARTAT ID, SHPERDORIMI I POLICISE SE SHTETIT, MOSNDERHYRJA E POLICISE NE KUSHTET E FLAGRANCES SE KONSUMIMIT TE KRIMIT ZGJEDHOR, SOLLI MBAJTJEN E PUSHTETIT KRIMINAL TE SATRAPIT TE SURRELIT! A JANE TE PRANUESHME ZGJEDHJE TE TILLA PER BOTEN DEMOKRATIKE?

Shqiptari26/07/2021 22:53

SA ZGJEDHJE TE MIRA! SA ZGJEDHJE DEMOKRATIKE, TE NDERSHME DHE TE LIRA!!! DO NA MARRIN MESYSH DHE SHEMBULL E GJITHE BOTA! TE NA RROJNE ZNJ. KIMETE, SHBA, Z. SORECA DHE BE! KETO ZGJEDHJE JANE TURPI ME EKSTREM I TURPEVE TE SHBA DHE BE! KETO ZGJEDHJE JANE FRUT I MBESHTETJES SE PA KURSYER TE ZYRTREVE ME TE KORRUPTUAR E ME KRIMINELE TE SHBA DHE BE NE TIRANE, NE BRUKSEL E NE WASHINGTON! JA EDHE REZULTATI I MENDER REFORMES NE DREJTESI! A JANE TE PRANUESHME ZGJEDHJE TE TILLA PER BOTEN DEMOKRATIKE?

Shaba26/07/2021 22:51

SA ZGJEDHJE TE MIRA! SA ZGJEDHJE DEMOKRATIKE, TE NDERSHME DHE TE LIRA!!! DO NA MARRIN MESYSH DHE SHEMBULL E GJITHE BOTA! TE NA RROJNE ZNJ. KIMETE, SHBA, Z. SORECA DHE BE! KETO ZGJEDHJE JANE TURPI ME EKSTREM I TURPEVE TE SHBA DHE BE! KETO ZGJEDHJE JANE FRUT I MBESHTETJES SE PA KURSYER TE ZYRTREVE ME TE KORRUPTUAR E ME KRIMINELE TE SHBA DHE BE NE TIRANE, NE BRUKSEL E NE WASHINGTON! JA EDHE REZULTATI I MENDER REFORMES NE DREJTESI!

Shto koment

Denonco