Po investonte në Shqipëri/ Princit të mafies i sekuestrohen qindra mln euro

Po investonte në Shqipëri/ Princit të mafies i sekuestrohen qindra mln euro

10:26, 25/01/2021
A+ Aa A-

Sipërmarrësit kalabrez Antonio Gallo, i arrestuar si pjesë e grupit mafioz italian Ndragheta, i janë sekuestruar të  dielën të gjitha paratë  cash që kishte në shtëpi, sipas medieve italiane. Ato bëjnë me dije se ende nuk kanë  mbaruar numërimin e parave të  tij të shumta, por ato kapin vlerën e qindra milionë eurove.

Prokurori Nicola Gratteri tha se i janë gjetur dhe sekuestruar makina luksoze e ora Rolex me vlerë qindra milionë  euro.

“Ky hetim është sinteza e asaj që kemi thënë për dekada me radhë”, tha prokurori i operacionit, Nicola Gratteri.

Në  lidhje me operacionin ai tha se grupi mafioz Ndragheta ka filluar ‘të qëllojë më pak me armë’, por të ketë më shumë marrëdhënie me biznesin dhe me politikën.

Figura kryesore e Ndraghetas është Antonio Gallo, i njohur dhe me nofkën ‘Princi’. Ai ishte personi që kishte krijuar kontakte të ngushta në fushën e ligjit dhe politikës. Dhe, kësisoj Ndrangheta ka zgjeruar veprimtarinë e saj sipërmarrëse pa masë.

Ai ishte një sipërmarrës mesatar, por kjo dëshirë për t’u rritur më tej e çoi atë në rajonin italian 'Reggio Calabria', për t’i kërkuar familjeve të Ndranghetas për të organizuar fushatën elektorale të Talarico-s. Franco Talarico ishte këshilltar rajonal në Reggio Calabria, i cili përfundoi në arrest shtëpie në 21 janar.

Arrestimi i dhjetra anëtarëve të grupit italian mafioz të ‘Ndrangheta-s, nxorri në pah lidhjen e tyre me zyrtarë të Bashkisë Tiranë e qeverinë Rama dhe përfshirjen e tyre në tendera korruptivë e leje ndërtimi.

E gjithë skema e pastrimit të parave të mafias italiane në Shqipëri dyshohet se kap vlerën e 250 milionë eurove.

Dosja e plotë e përgjimeve është mbi 1000 faqe dhe pritet që në ditët në vijim të publikohen pjesë të tjera të saj./EXIT

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

CUCI28/01/2021 08:21

E KE GABIM ! BEHET ! KA NJEREZ SI BORSELINO POR EDHE SHUMTE TJERE QE KANE PUNUAR ME NDERSHMERI, SI KA ECUR PERENDIMI !!!!!!!, MOS U PERPIQ TA FATALIZOSH CESHTJEN !! DHE NJEKOHESISHT JUSTIFIKON SPAK !!!!!1

Shqiptari25/01/2021 17:00

PROKURORI I ANTIMAFIAS ITALIANE NICOLA GRATTERI, PAS KETIJ OPERACIONI, DUHET TE EMEROHET URGJENTISHT KREU I SPAK NE SHQIPERI! VETEM KESHTU MERR FUND HAJDUTLLEKU, PISLLEKU, MASKARALLEKU, KRIMI DHE KORRUPSIONI NE SHQIPERI! ASNJE SHQIPTAR NUK E BEN DOT NJE PUNE TE TILLE! KURRE! KURRE! SHQIPTARET KORRUPTOHEN QYSH SAPO LINDIN! QYSH KUR LIND FEMIJA SHQIPTAR PAGUHET NE MENYRE KORRUPTIVE E KRIMINALE MJEKU/MJEKJA GJINEKOLOGE, MAMITE, ANESTEZISTET, SANITARET, INFERMJERET DHE DERI TEK ROJA I MATERNITETIT. LE TE DALE NJE SHQIPTAR DHE TE THOTE QE NUK KA PAGUAR QE KUR I KA LINDUR FEMIJA E DERI SA KA DALE NGA SPITALI. SHQIPTARET PRISHEN SI NJEREZ QYSH NE KLASEN E PARE FILLORE, LERE PASTAJ PAGESAT E BABALLAREVE PER NOTAT E 9-VJECARES, GJIMNAZIT APO UNIVERSITETIT! TE VETMIN ZHVILLIM KULTUROR, ARSIMOR DHE EDUKATIV SHQIPERIA E KA PARE VETEM GJATE PERIUDHES 1929 DERI NE VITIN 1939, KUR NE SHQIPERI HYNE ITALIANET. SHQIPERIA NUK BEHET KURRE NGA SHQIPTARET!

Shto koment

Denonco