Basha: Çmimi i BE për gazetaren Klodiana Lala, dëshmi se Rama bleu votat me krimin në vitin 2017

Basha: Çmimi i BE për gazetaren Klodiana Lala, dëshmi se Rama bleu votat me krimin në vitin 2017

21:34, 21/10/2020
A+ Aa A-

Kryetari Basha ka përgëzuar në profilin e tij në twitter, gazetaren Klodiana Lala për çmimin e marrë nga Bashkimi Evropian për shkrimin që zbulon rolin e krimit të organizuar në blerjen e votave.

Basha shkruan se pas tërheqjes së Edi Ramës nga padia ndaj Bild, ky çmim për këtë shkrim është një tjetër dëshmi se krimi elektoral i vitit 2017 ka ndodhur, dhe se atë e ka parë dhe e ka pranuar e gjithë bota.  

‘Pas tërheqjes së Edi Ramës nga padia ndaj BILD, çmimi i Bashkimit Europian për gazetaren Klodiana Lala për investigimin “Përgjimet zbulojnë rolin e krimit të organizuar në blerjen e votive”, është një tjetër dëshmi se krimi elektoral i 2017 ka ndodhur, atë e ka parë dhe e ka pranuar e gjithë bota, faktet janë aty në dosjen 339 dhe 184, por drejtësia e kapur nga Edi Rama nuk vepron. Duke vlerësuar për investigimin gazetaren Klodiana Lala, BE qartësisht ka dhënë mesazhin që drejtësia të paktën duhet të ngrihet në nivelin e investigimit të gazetares Lala dhe të cojë përpara drejtësisë organizatorët dhe ekzekutorët e krimit elektoral të vitit 2017. Ndëshkimi i krimit elektoral të vitit 2017 është një nga 15 kushtet për nisjen e bisedimeve të antarësimit midis BE dhe Shqipërisë.’

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari21/10/2020 21:44

NESE SPAK NUK NIS PROCEDURAT PER ARRESTIMIN E KRIMINELEVE QE VODHEN VOTAT DHE TJETERSUAN REZULTATIN E ZGJEDHJEVE NE DURRES DHE NE DIBER, DO TE SHKOJNE VETE NESER ME DREJTESINE E RE NE BANKEN E TE AKUZUARVE PER MOSVEPRIM DHE SHPERDORIM I RENDE I DETYRES DHE BESIMIT TE PUBLIKUT!!! MOSVEPRIMI DHE SHPERDORIMI I DETYRES PER INTERESA TE CAKTUARA DO TE KONSIDEROHET SI BASHKEFAJESI DHE BASHKEPUNIM NE KRIMIN ZGJEDHOR!!! KRIMI ZGJEDHOR ESHTE ME I RENDE SE CDO KRIM TJETER! TEK KRIMI ZGJEDHOR E KANE BURIMIN TE GJITHA TE KEQIAT E NJE VENDI! OSE SOT SPAK, OSE NESER ASPAK!!!

Shto koment

Denonco