Ministri Lleshaj edhe më cinik se Cakaj me shqiptarët e bllokuar: Pse niseni pa u informuar?!

Ministri Lleshaj edhe më cinik se Cakaj me shqiptarët e bllokuar: Pse niseni pa u informuar?!

13:37, 14/08/2020

Pas ministrisë së Jashtme e cila `këshillon` mijëra shqiptarët e bllokua në radhë në pikat kufitare Kakavijë dhe Kapshticë, që të kthehen mbrapsht e të bëjnë tamponin e COVID-19 në ndonjë laboratot privat, edhe ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj është treguar cinik.

Madje ky i fundit për atë kaos dhe tmerr që po ndodh në dy pikat kufitare me Greqinë fajëson qytetarët duke ju kërkuar llogari, se përse nisen kur nuk kanë informacionin e duhur. 

“Ministria e Brendshme u bën thirrje qytetareve që të informohen për gjendjen në Pikat e Kalimit Kufitar me Greqinë përpara se të ndërmarrin udhëtim drejt tyre, me qëllim që të shmangen sa të jetë e mundur pritjet e gjata në kushtet e temperaturave të larta”, shkruan Lleshaj në një postim të tij të fundit në FB.

Në fakt, qytetarët e mësuan vetëm në kufi se pala grekët ndryshuan rregullat e kalimit në kufi dhe ajo që bie në sy është mungesa e koordinimit mes institucioneve përgjegjëse shqiptare me ato greke në funksion të informimit për qytetarët.

Nga ana tjetër edhe lënia e situatës në agravim të lirë këtu në Shqipëri nga qeveria, ka bërë që vendi ynë të bëhet i rrezikshëm për të tjerët duke i detyruar që të ashpërsojnë masat e kalimit kufitar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Black Jack 14/08/2020 22:31

Mire e ka ! Informohuni o derra Shqiptar qe nuk merrni vesh se cfare po ndodh ne bote , pandemia o derra nuk osht shaka ju hapeni bythesh ku osht shteti Shqiptar. Jeni me letra Greeke dhe shteti Greek duhet te pergjigjet per ju , atje ju punoni e fitoni dhe taxoheni. Cpun ja shteti Shqiptar ne ket rast. O copat e mishit, aha u ka fajin kush

t14/08/2020 15:02

Shtetin eka marre lumi,por edhe popullin po e merr lumi per derisa e ka lene fatin e vet ne dore te kessj qeverie.

Lleshi leshit 14/08/2020 14:29

Ku me e ba testin ....te P hi i satëmë.....

arqile@gmail.com.14/08/2020 14:29

Keta qe te dy do jene kelysh kurvash race qensh pisa .

Shqiptari14/08/2020 14:12

Te shkojne qytetaret per testet tek laboratoret private n? keto moment e ne keto kushte tensioni???!!! Kush i ka liçensuar keta laboratore per analuzat dhe testet per Covid-19 apo analizat serelogjike??!! Sa te besueshem jane? Çfare çmimesh do te aplikojne? Peveç kesaj, po pagesat e perkthimit? A do te behen vertete analizat e testet tek privati, apo do te veprohet shqiptarçe: pago parate e merr letrat pa bere fare analizat, mbaro pune e shpejt ne kufi!!! Atje perseri do te kete dyndje, nga kufizimi i numrit te kalimeve!!! Te mjeret shqiptare çfare i gjeti! Po tani, a e urreni Sali Berishen? Berisha u zhduku radhet e gjata e rraskapitjet disa-mujore per nje vize neper ambasada, u beri me dinjitet, te levizni lirshem neper Evrope. Ndersa sot Satrapi i Surrelit ua riktheu ate ndjenjen e dikur, u ktheu perseri, jo vetem ne delet e zeza te Evropes, por ne kolera Evropes!

Shqiptari14/08/2020 13:57

Pra, perseri fajin e kane vete shqptaret! Per 7 vite radhazi "fajin" e kishte Saliu dhe opozita!!!! Ndersa tani, fajin e kane vete njerezit!! Në fakt, ata e kanë vërtet?, sepse vete e hengren sapunin per djath! Sepse i besuan Rilindjes! I besuan Rames! Besuan vertete, se nga aleancave e qelbesirave, nga haleja dhe nga qelbesirelleku do te vinte lumturia, begatia dhe hyrja ne BE! Por qelbesirelleku sjell vetem qelbesirelleqe, mjerim, varferi, poshtersira dhe krim! Mbajini me shendet!

Shto koment

Denonco